Dentyści we Wrocławiu to najlepszy wybór do leczenia kanałowego. Leczenie endodontyczne, zwane też leczeniem kanałowym, to metoda ratowania zębów w przypadku stanu zapalnego w obrębie miazgi. Miazga jest szczególnie wrażliwą częścią zęba – zlokalizowaną w jej środku – która w przypadku infekcji może powodować bardzo silny ból.
Leczenie kanałowe – lepsze niż ekstrakcja zęba
Wiele osób nie dba o higienę jamy ustnej i pielęgnację zębów (na przykład nie używają odpowiedniej szczoteczki do zębów, co prowadzi do wizyty u dentysty). Leczenie kanałowe to proces, którego absolutnie nie można opóźniać. Wiele osób decyduje się na usunięcie zębów, aby uniknąć strachu i bólu związanego z całym procesem leczenia. Nie jest to jednak właściwe podejście. Zęby odgrywają ważną rolę w ludzkim ciele i warto je za wszelką cenę zachować.
Wady zębów mogą:
- prowadzą do wad zgryzu,
- deformować twarz,
- zmniejszać atrakcyjność wizualną i powoduje kompleksy u pacjentów,
- brak możliwości dokładnego przeżuwania pokarmu może prowadzić do zaburzeń trawienia,
utrudniają spożywanie wybranych potraw.
Skutki uboczne usunięcia chorego zęba są trudniejsze do ukrycia, wyrównania lub wyleczenia niż samo leczenie kanałowe. Opłaca się więc poddać natychmiast, gdy zajdzie taka potrzeba. Na szczęście leczenie kanałowe nie jest już tak uciążliwe jak kiedyś.
Leczenie kanałowe – kiedy jest potrzebne?
Leczenie kanałowe jest wymagane w przypadku zakażenia miazgi. Jej najczęstszą przyczyną jest próchnica zębów. Wynika to z próchnicy spowodowanej próchnicą, w której bakterie mogą dostać się do wnętrza zęba. Jeśli ubytek jest zbyt głęboki (lekarz zbyt późno się o tym przekona), najprawdopodobniej konieczne będzie leczenie kanałowe.
Zapalenie zębów może wystąpić również przy wielokrotnych zabiegach (poszerzanie i rozwiercanie wcześniej powstałych ubytków) oraz uszkodzenia mechaniczne – złamane lub pęknięte zęby. Nieleczone zapalenie w obrębie miazgi może prowadzić do powstania ropni przyzębia, zgorzeli, martwicy, zapalenia okostnej lub innych powikłań.
Zapalenie zęba można rozpoznać po jego objawach, takich jak pulsujący ból. Jest to spowodowane przez tkankę, która nie może dostać się do jamy zęba i będzie naciskać na jego ściany.
Polecana implanty zębów https://doboszimplanty.pl/
Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe?
Przed leczeniem kanałowym konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niej lekarze będą mogli dokładnie ocenić stan chorego uzębienia. Dziś leczenie kanałowe można wykonać od razu i zazwyczaj jest to jedna wizyta. Co najważniejsze, nie boli. Podczas leczenia kanałowego podawane jest znieczulenie miejscowe. Dzięki temu po leczeniu kanałowym pacjenci nie odczuwają nawet niewielkiego dyskomfortu czy bólu zęba.

Ten rodzaj leczenia jest zwykle wykonywany przy użyciu mikroskopu. Pozwala to na dokładne oczyszczenie chorego zęba z pozostałej tkanki zajętej przez bakterie. Po dokładnym oczyszczeniu kanału należy go opróżnić i zamknąć. W tym celu dentyści stosują gutaperkę. Gutaperka jest składnikiem naturalnym. Jest również biokompatybilny, czyli w pełni tolerowany przez organizm ludzki. Podgrzaną substancję można łatwo uformować w taki sposób, aby wypełniła wyznaczoną przestrzeń.
Sam program jest bezpieczny. Leczenie kanałowe można przeprowadzić prawie u każdego, z wyjątkiem osób z hemofilią lub zapaleniem wsierdzia. Kobiety w ciąży również powinny zasięgnąć porady lekarskiej. Leczenie kanałowe jest dla większości z nas całkowicie bezpiecznym zabiegiem, a co ważne, daje znakomitą możliwość odbudowy chorego zęba.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Koszt leczenia kanałowego może być bardzo zróżnicowany. NFZ opłaca leczenie kanałowe trzech do trzech zębów (czyli tylko zębów przednich) i wypełnia jeden z zainfekowanych kanałów korzeniowych. W przypadku osób niepełnoletnich poniżej 18 roku życia, a także kobiet w ciąży i po porodzie proces leczenia kanałowego obejmie również zęby z trzema lub dwoma kanałami.
Leczenie endodontyczne w gabinecie prywatnym może być sporym kosztem. Cena zabiegu na pojedynczym zębie zaczyna się od 400 zł.
Jakie są zalety nowoczesnych metod leczenia kanałowego?
Obecnie bardzo nowoczesne i bezbolesne leczenie kanałowe charakteryzuje:
-
- dokładniejsze czyszczenie bakterii,
- zmniejszenie dyskomfortu podczas zabiegu,
- czas trwania całego leczenia jest ograniczony,
- zdrowe zęby, które mogą służyć pacjentom przez wiele lat,
- szczelne wypełnienie zapobiegające nawrotom infekcji,
- nawet najwęższe i najbardziej kręte kanały mają potencjał do rozwinięcia i wyeliminowania.
Dobosz Implanty Zębów |
aleja Piastów 3 |
70-325 Szczecin |
+48 91 485 02 74 |
www.doboszimplanty.pl |
![]() |
![]() |