Hotel 3-gwiazdkowy – co oferuje?

Hotel 3-gwiazdkowy – co oferuje? Zazwyczaj kiedy wybieramy hotel znajdziemy przy nim informację ile przyznano mu gwiazdek. Panuje ogólne założenie, że nie warto nocować w przybytkach, które mają ich mniej niż 3. Ale co właściwie oznacza hotel 3-gwiazdkowy? Co oferuje?

Co oznaczają gwiazdki?

Gwiazdki są tak naprawdę najpopularniejszym, bo i międzynarodowym, systemem oceniania standardu hoteli. W Polsce system ten regulowany jest prawem. Zasady przyznawania gwiazdek znajdziemy w Ustawie o Usługach Turystycznych z 1997 roku.

Kto przydziela gwiazdki?

Hotel 3-gwiazdkowy - co oferuje?
Hotel 3-gwiazdkowy – co oferuje?

Osobę zajmującą się przydzielaniem gwiazdek reguluje ta sama Ustawa, oraz jej późniejsza nowelizacja z roku 2010. Aby hotel został poddany ocenie i otrzymał stosowną ilość gwiazdek, Marszałek Województwa musi powołać do tego specjalną komisję. Poza samym Marszałkiem, do takiej komisji należeć będą także przedstawiciele sanepidu i branży hotelarskiej. Nie może zabraknąć także specjalistów budowlanych i przedstawicieli straży pożarnej.

Na jakiej zasadzie przyznawane są gwiazdki?

Ogólne zasady przyznawania gwiazdek reguluje Ustawa o Usługach Turystycznych z 1997 roku, wraz z jej nowelizacją z 2010 roku. Nie znajdziemy w niej jednak wytycznych dotyczących tego jakie warunki musi spełniać hotel, aby otrzymać daną klasyfikację gwiazdek. Warunki te znalazły się dopiero w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 11 listopada 2011 roku.

Znajdziemy w niej tabelę wymagań stawianych hotelom, w której znajdują się 52 punkty. Powołana przez Marszałka Województwa komisja ma za zadanie zweryfikować, które punkty zostały przez dany hotel spełnione i na tej podstawie zapada decyzja co do tego, jaką klasyfikację otrzymuje hotel.

Co oferuje hotel 3-gwiazdkowy?

To, że system klasyfikacji jest regulowany prawem działa na naszą korzyść i jest sytuacją bardzo komfortową. Oznacza to bowiem, że jeśli hotel reklamuje się jako 3-gwiazdkowy, jest zobowiązany prawem do tego, by spełniał określone standardy.

Odrębny budynek

Pierwszy warunkiem, jaki musi spełnić hotel 3-gwiazdkowy jest to, że musi stanowić on odrębny budynek lub infrastrukturę. Dzięki temu mamy pewność, że nie zostaniemy umieszczeni w części zwykłego bloku mieszkalnego lub galerii handlowej. Zapewnia to spokojny pobyt w komfortowych warunkach.

Elementy zewnętrzne

Kolejna sekcja wymagań dotyczy elementów zewnętrznych budynku. Po pierwsze, hotel musi mieć recepcję z bezpośrednim wejściem. Co jednak istotne, musi być ona oddzielona od zewnętrznych czynników atmosferycznych, a więc znajdować się wewnątrz budynku. Hotel 3-gwiazdkowy musi także posiadać osobną wydzieloną drogę dla dostaw, chociaż nie dotyczy to przybytków w zabudowie miejskiej.

Ważne jest także otoczenie obiektu. Drogi umożliwiające zarówno dojazd, jak i piesze dojście do budynku, koniecznie muszą być utwardzane. Wokół budynku powinna znajdować się estetycznie utrzymana zieleń, a teren musi być dobrze oświetlony. Część gospodarcza hotelu powinna zostać natomiast wyraźnie oddzielona od tej przeznaczonej dla gości.

Przy hotelu 3-gwiazdkowym muszą znajdować się także miejsca postojowe umożliwiające zaparkowanie pojazdu na czas zakwaterowania, jednak nie muszą być one zadaszone.

Urządzenia techniczne

Następna sekcja rozporządzenia poświęcona jest instalacjom, a także po prostu urządzeniom technicznym. Hotel 3-gwiazdkowy posiadać będzie mechaniczną wentylację, która zadba o wymianę powietrza w całym obiekcie. Wentylacja taka zapobiega także osadzaniu się w pomieszczeniach nieprzyjemnych zapachów.

Hotele 3-gwiazdkowe muszą być także ogrzewane oraz zapewniać dostęp do zarówno zimnej, jak i ciepłej wody przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Oświetlenie pomieszczeń powinno zostać dostosowane do ich charakteru.

Recepcji powinna zostać uwzględniona możliwość skorzystania z telefonu lub faksu. Współcześnie w takich hotelach nie może także zabraknąć dostępu do Internetu. Może on być dostarczany przy pomocy sieci wi-fi zabezpieczonej hasłem, lub a wyznaczonych do tego celu stanowiskach. Przepisy wymagają też, abyśmy przebywając w hotelu otrzymali dostęp do odbiorników umożliwiających odbieranie programów telewizyjnych lub radiowych.

Jeśli hotel 3-gwiazdkowy ma więcej niż 3 kondygnacje, musi także posiadać windę dostępną dla gości. Dwustronny agregat, czyli zasilanie awaryjne jest wymagane, jeśli hotel posiada więcej niż 300 j.m.

Obsługa i użytkowanie

Przepisy regulują także to, co znajdować się będzie w pomieszczeniach hotelowych. W łazience pokoju hotelu 3-gwiazdkowego spodziewać znajdziemy następujące wyposażenie:

 • Umywalka wyposażona w blat lub półkę,
 • Nad każdą umywalką lustro z dodatkowym oświetleniem,
 • Mydło w płynie wraz z dozownikiem,
 • Kosz na odpady,
 • Jednorazowe ręczniki do rąk lub suszarka,
 • Wieszaki ścienne.

Oczywiście nieco inne reguły dotyczą pokoi hotelowych. Te według przepisów wyposażone będą w następujące rzeczy:

 • Łóżko jednoosobowe lub dwuosobowe,
 • Stolik nocny lub dodatkowa półka przy każdym miejscu do spania,
 • Lampka nocna przy każdym miejscu do spania,
 • Garderoba lub szafa, w której znajdziemy nie mniej niż trzy wieszaki na osobę,
 • Stół lub biurko,
 • Krzesło lub fotel – co najmniej jedno na osobę, ale minimum dwa na pokój,
 • Lustro,
 • Wieszak na odzież wierzchnią,
 • Oświetlenie ogólne.