Jak zatrudnić obcokrajowca z Ukrainy? Dużo polskich firm chętnie kooperuje na co dzień z pracownikami z Ukrainy. Chcesz dołączyć do tego grona? Zastanawiasz się zatem, jak można zatrudnić pracownika z Ukrainy do własnej firmy? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to warto dokładnie przeczytać przygotowany przez nas poradnik na ten temat.
Wybór dobrej agencji pracy ma znaczenie
Osoby, które są na poważnie zainteresowane pracownikami z Ukrainy powinny w pierwszej kolejności zdecydować się na odpowiednie agencje pracy. Samodzielne poszukiwania pracowników nie są bowiem do końca sensowne. Dlaczego warto jednak wybrać ekspertów z prawdziwego zdarzenia? Profesjonalna agencja pracy działa w ramach danej branży nie od wczoraj. Ma zatem nie tylko spory staż, ale przede wszystkim liczne kontakty. To plus znajomość rynku bardzo się w tym aspekcie przydają. Dzięki temu poszukiwania pracowników są szybkie i zarazem efektywne.
Fachowa agencja pracy zatrudnia wykwalifikowane osoby. Są to ludzie, którzy znają się nie tylko na samym rekrutowaniu (warto wspomnieć, że w czasie realizowania tego zadania są zaś stosowane rozmaite metody), ale także na kwestiach prawnych. W związku z tym firmy mogą skorzystać tylko z takich osób, które w pełni legalnie przebywają na terenie naszego kraju. A ta kwestia ma naprawdę spore znaczenie. Podsumowując. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalne agencje pracy, to będziesz mógł m.in. zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Nie narazisz się także na kłopoty natury prawnej. Współpraca z ekspertami to tak naprawdę żadne ryzyko w kontekście zatrudniania osób, które będą miały odpowiednie kwalifikacje, ale tak samo stosowne cechy charakteru. Warto bowiem wiedzieć, że na terenie Polski pracują coraz częściej nie tylko i wyłącznie pracownicy fizyczni. Chętnie do naszego kraju przyjeżdżają chociażby ludzie po studiach z bardzo wysokimi kwalifikacjami…
Ważny jest rodzaj zatrudnienia
Generalnie możesz zatrudniać pracowników z Ukrainy na podstawie rozmaitych umów (zlecenie, o pracę itd.). O czym jeszcze trzeba wspomnieć? Zazwyczaj do zarejestrowania pracownika wystarczy wizyta w odpowiednim Urzędzie Pracy. Tam trzeba natomiast złożyć oświadczenie odnoszące się do powierzenia wykonywania pracy konkretnemu cudzoziemcowi. Jest to ważny dokument. Jeśli zostanie on wprowadzony do ewidencji, to pracownik z Ukrainy będzie mógł legalnie rozpocząć wykonywanie zadań na terenie naszego kraju. Jest to wystarczające, jeśli np. dana osoba nie jest zatrudniona do prac sezonowych. Wówczas trzeba uzyskać dodatkowe zezwolenie.
Kiedy jeszcze taki dokument nie jest w 100% wystarczający? Jeśli w przeciągu ostatnich 12 miesięcy dana osoba przepracowała w Polsce minimum 180 dni albo docelowo ma u Ciebie pracować dłużej niż 180 dni (w czasie trwania następnego roku kalendarzowego). Co trzeba zatem zrobić w takiej sytuacji? Sprawa jest prosta. Mianowicie musisz wybrać się z dokumentami do odpowiedniego Urzędu Wojewódzkiego. Tam otrzymasz bowiem zezwolenie na pracę typu A. Dzięki temu pracownik z Ukrainy będzie mógł wyrobić sobie wizę roczną i swobodnie wykonywać powierzone mu zadania w Twojej firmie itd.
Pamiętaj, by tych spraw nie traktować po macoszemu. Musisz zatrudniać wyłącznie takie osoby, które posiadają zezwolenie na przebywanie na terenie Polski oraz mają stosowne dokumenty pozwalające na podjęcie danej pracy. Dla osób, które po raz pierwszy chcą zajmować się takimi sprawami, to wszystko może wydawać się dość skomplikowane. Dlatego tym bardziej warto kooperować z profesjonalistami. Fachowa agencja pracy ze wszystkim pomaga. Możesz mieć pewność odnoszącą się do tego, że dana osoba będzie miała odpowiednie umiejętności do wykonywania konkretnych prac itd. Dodatkowo nie musisz martwić się o brak legalności w kontekście samego zatrudnienia.
Jakie jeszcze formalności trzeba załatwić?
Jeśli uda Ci się wybrać, a następnie zarejestrować pracownika, to będziesz mógł z nim (na tym etapie) swobodnie podpisać umowę. Tak, jak zostało już wspomniane, nie tylko chodzi o umowy zlecenie itd. Wszak na terenie naszego kraju jest coraz więcej Ukraińców z bardzo wysokimi kwalifikacjami (chodzi m.in. o lekarzy). Warto zatem dodać, że może być również legalnie podpisana umowa o pracę. Pamięta jednak o tym, by jej rodzaj był dokładnie taki sam, jak zgłoszony do urzędu.
Co jeszcze jest ważne? Sporo osób o tym zapomina, a to duży błąd. Chodzi o zgłoszenie pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Masz na to dokładnie siedem dni. Warto się zatem pospieszyć. Dodatkowo warto załatwić zatrudnianemu cudzoziemcowi jego prywatny numer NIP. Wszak dzięki temu będzie Ci generalnie o wiele łatwiej realizować rozmaite sprawy w polskich urzędach. Jak zaś można uzyskać ten numer? Trzeba złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym druk NIP-7 albo ewentualnie ZAP-3. Warto to zrobić, bo to potem ułatwia wiele spraw. Po podpisaniu umowy ze swoim pracownikiem trzeba zatroszczyć się, by te osoby bez problemu znalazły np. mieszkanie. Najlepiej, aby nieruchomość znajdowała się blisko konkretnej firmy albo zakładu produkcyjnego.