Jakie możliwości finansowania mają właściciele firm?

Jakie możliwości finansowania mają właściciele firm? Każdy przedsiębiorca prowadząc swoje przedsiębiorstwo ciężko pracuje na rozwój przedsiębiorstwa. Do tego potrzebne są inwestycje. Te z kolei wiążą się z poniesieniem pewnych kosztów początkowych. Jeśli właściciel firmy nie posiada obecnie niezbędnych środków, musi szukać zewnętrznego finansowania. Postanowiliśmy sprawdzić, które firmy mają możliwości w tej przestrzeni.

Pożyczki Gotówkowe dla Samozatrudnionych

Nie jest to typowy kredyt na działalność gospodarczą, a tradycyjny kredyt gotówkowy. Aby go otrzymać, musisz śledzić swoje dochody. W tym konkretnym przypadku źródłem przychodu będzie nasza działalność gospodarcza, więc bank poprosi nas o przedstawienie dokumentów finansowych naszej firmy. O tego typu kredyt mogą ubiegać się osoby, które prowadzą działalność gospodarczą od co najmniej 12 miesięcy (niektóre banki wymagają 6 miesięcy prowadzenia działalności). To świetne rozwiązanie dla właścicieli firm, które są rentowne i ewidencjonowane w księgach przychodów i rozchodów oraz w rozliczeniu rocznym z fiskusem. Jeśli firma traci pieniądze lub nie zarabia dużo pieniędzy, kredyt nie wychodzi.

Pożyczki komercyjne

Jeśli staż naszej firmy jest krótszy niż 12 miesięcy lub chcemy pożyczyć więcej pieniędzy (powyżej 200 000 zł), wówczas musimy złożyć wniosek o pożyczkę dla firmy. Banki oferują różne opcje w tym zakresie i chcielibyśmy je pokrótce omówić.

kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Wiele osób potrzebuje gotówki, aby rozpocząć działalność gospodarczą, gdy rozpoczynają działalność gospodarczą. Jeśli nie mają własnych środków lub nie chcą ich zatrudniać na starcie, mogę wziąć kredyt dla firmy na rozpoczęcie działalności. Ta oferta jest dostępna dla firm, które są notowane krócej niż 6 miesięcy. Oferty są jednak bardzo ograniczone, ponieważ większość banków wciąż zbyt boi się finansować start-upy. Jeśli uda nam się uzyskać taki kredyt, należy liczyć się z tym, że kwota nie będzie zbyt wysoka (zwykle 20-30 tys. zł). Może to być zwykła pożyczka ratalna lub tzw. bezumowne debet w koncie. Najszybciej dostaniemy go w banku, w którym posiadamy konto firmowe. Skoro mowa o dokumentach, trudno o nich mówić na samym początku naszej kampanii, więc banki zazwyczaj chcą tylko wydruków CEIDG.

Kredyt firmowy na dowolny cel

Jakie możliwości finansowania mają właściciele firm?
Jakie możliwości finansowania mają właściciele firm?

Kiedy nasza firma działa na rynku dłużej niż 12 miesięcy, powoli otwierają się drzwi dla firm w celu uzyskania innych pożyczek. Rośnie liczba banków i dostępna kwota. Wymaganych jest więcej dokumentów. CEIDG wydrukuje również:

  • PIT 36/36L oraz załączniki PIT/B z poprzedniego roku
  • Zestawienie ksiąg przychodów i rozchodów za każdy miesiąc roku
  • Wyciąg z konta firmowego lub potwierdzenie przelewu do ZUS i Urzędu Skarbowego (USA)
  • Zaświadczenie ZUS o braku zaległości
  • Zaświadczenie o braku zaległości

Takie pożyczki można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Bank nie poprosi przedsiębiorcy o przedstawienie jakichkolwiek faktur czy biznesplanów. Tym samym pożyczkę można przeznaczyć na inwestycję, bieżący obrót lub spłatę innych zobowiązań firmy. Banki również nie wymagają żadnych zabezpieczeń kredytów, a maksymalna kwota jaką można uzyskać to około 500 000 zł.

Hipoteka firmy

Gdy firma potrzebuje większej kwoty kredytu lub okres prowadzenia działalności jest krótszy niż 12 miesięcy, można skorzystać z kredytu hipotecznego dla firm. Jednak ten rodzaj zobowiązania wymaga zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Maksymalna kwota dostępna dla tego typu kredytu to zwykle 60% wartości nieruchomości. To tańsze rozwiązanie niż zwykłe kredyty dla firm. Można go również brać na dłuższy okres czasu, więc miesięczne raty są mniej kłopotliwe.

Pożyczki pozabankowe dla firm

Niestety wiele firm nadal nie ma dostępu do kredytów w bankach. Stosowane przez nich procedury skutecznie temu zapobiegają. W takim przypadku jednym z rozwiązań jest skorzystanie z pozabankowych pożyczek dla firmy. Przedsiębiorcy mają następujące możliwości:

Ostatnia opcja jest najtańsza, ale wymaga odpowiedniego zabezpieczenia (zwykle nieruchomości). Z kolei najdroższą opcją jest chwilówka na 30 dni. W wyjątkowych sytuacjach przedsiębiorcy nie mają jednak wyboru. Pożyczki pozabankowe dla większości firm można uzyskać przez Internet. Wystarczy zarejestrować się na odpowiedniej stronie internetowej, wypełnić i wysłać wniosek. Walidacja jest zwykle szybka. W niektórych przypadkach pożyczkodawcy mogą poprosić nas o załączenie dokumentów finansowych firmy lub wyciągów bankowych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pieniądze znajdą się na koncie naszej firmy w ciągu 15 minut od pozytywnej decyzji.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości
Monte Cassino 32
70-466 Szczecin
913129216
www.pfp.com.pl