Witamina A w kroplach na twarz jak stosować?

Witamina A w kroplach na twarz jak stosować? Witamina A, zwana również retinolem, to jedna z witamin, która cechuje się dużą wszechstronnością. To sprawia, że chętnie wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Przede wszystkim wykazuje działanie regenerujące. Ponadto skutecznie wygładza skórę, a także wspiera kurację przeciwtrądzikową. Przed włączeniem jej do codziennej pielęgnacji warto jednak dowiedzieć się, skąd wynika jej skuteczne działanie, a także w jakiej formie należy ją stosować. Witamina A oraz jej pochodne, jak retinoidy czy popularny retinol, znajdują szerokie zastosowanie jako składnik kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Ich działanie wynika z rodzaju zastosowanej substancji, jak i jej stężenia.

Witaminy A używają zarówno kobiety dojrzałe, jak i nastolatki. Wspiera pielęgnację cery dojrzałej, trądzikowej, suchej, tłustej i problematycznej. Można zatem uznać, że poprawia każdy rodzaj cery. Zwykle stosowana jest w formie kremów, ponieważ to najprostszy i najwygodniejszy sposób aplikacji. Czasami konieczne jest jednak przyjmowanie doustnych środków. Na potrzeby tego artykułu przyjrzymy się witaminie A w kroplach. Jak ją stosować? Jakie powinna mieć stężenie?

Jak działa witamina A?

Witamina A i jej pochodne, czyli retinoidy, uznawane są za najsilniejsze substancje przeciwstarzeniowe. Mają też świetne działanie regenerujące. W związku z tym witamina A znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu problemów dermatologicznych takich jak trądzik. Działanie retinolu jest naprawdę wszechstronne. Za najważniejsze uznaje się:

– pobudzanie odnowy komórek naskórka,

– opóźnianie procesu utraty wody z naskórka,

– wzmacnianiu bariery ochronnej naskórka,

– pobudzanie wytwarzania kolagenu i elastyny,

– opóźnianie procesów starzenia się skóry,

– wygładzanie zmarszczek i bruzd,

– zmniejszanie stanów zapalnych,

ochrona wytworzonego kolagenu przed degradacją.

Retinoidy znajdują również zastosowanie w kuracji atopowego zapalenia skóry, trądziku, łuszczycy oraz przebarwień. Dlaczego jest tak skuteczna? Wynika to ze zdolności witaminy do przenikania w głębsze warstwy skóry. W początkowej fazie kuracji działa wyłącznie powierzchniowo, a następnie przenika do skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Jak stosować witaminę A na twarz?

Witamina A w kroplach na twarz jak stosować?
Witamina A w kroplach na twarz jak stosować?

Witamina A dostępna jest w różnych formach. Przede wszystkim jako składnik kremów. Zwykle przeznaczone są one do cery dojrzałej, ponieważ hamują proces starzenia skóry. Aby krem przyniósł oczekiwaną skuteczność, należy nakładać go regularnie na oczyszczoną skórę twarzy. Retinol może również znajdować się w maściach. W jasno sprecyzowanych przypadkach zaleca się stosowanie maści ochronnej z witaminą A, która dostępna jest zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych. Maści mają za zadanie przede wszystkim łagodzić stany zapalne, a także przyspieszać regenerację skóry. Ponadto zabezpieczają przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym silnego wiatru czy mrozy. Maści sprawdzają się zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej jednak witamina A stosowana jest na trądzik jako kwas retinowy, także izotretinoina oraz adapalen. To popularne składniki w maści na trądzik. Są one dostępne tylko w aptekach na receptę. Wykazują silne działanie, a efekty ich używania są spektakularne. Witamina A dostępna jest także w tabletkach. Najczęściej pod postacią beta-karotenu, który przy systematycznym zażywaniu poprawia kondycję skóry. Ponadto chroni skórę przez szkodliwym promieniowaniem UV. Suplementy zawierające witaminę A mogą być stosowane profilaktycznie, jak i w leczeniu chorób skóry

Jak stosować witaminę A w kroplach?

Decydując się na stosowanie witaminy A, należy przede wszystkim pamiętać o unikaniu w tym czasie ekspozycji słonecznej. Opakowanie z witaminą A również powinno się znajdować z dala od źródła światła. Najlepiej aplikować ją na noc. Świetnym rozwiązaniem jest łączenie jej wraz z witaminą C. W przypadku suchej skóry można połączyć ją z ekstraktem nawilżającym, liposomami czy d-pantenolem. Słabsze postacie witaminy A nie powodują efektu łuszczenia ani podrażnienia skóry. Niestety efekty widoczne są dopiero po dłuższym czasie. Początkowo witamina A działa wyłącznie powierzchniowo. Dopiero po upływie kilku tygodni zaczyna wnikać głębiej do skóry właściwej. Aby uzyskać efekt ujędrniający, należy ją stosować co najmniej przez pół roku. Jak zatem stosować witaminę A w kroplach? Zaleca się jej łączenie z półproduktami. Można ją również mieszać z kremem do pielęgnacji twarzy. Jakie należy zastosować proporcje? Przyjmuje się, że na 50 ml kremu, należy dodać do 0,6 ml witaminy A w kroplach. W tego typu preparatach powszechnie stosuje się stężenie witaminy A 0.2 do 1.2%

Przykładowo – na 50 ml gotowego kremu dodajemy do 0.6 ml (ok. 1.0%) witaminy A. Jedna kropla płynu zawiera zatem około 0,04 g retinolu. Witaminę A  należy dodać do zrobionego kremu w fazie C. Temperatura nie powinna przekraczać 40ºC .

Podsumowując, witamina A w kroplach to świetny dodatek uzupełniający pielęgnację. Można ją dodawać do kremu lub stosować jako serum.