Brama garażowa – jaki otwór?

Brama garażowa – jaki otwór? Współczesne obiekty mieszkalne, takie jak domy rodzinne, czy szeregowe, niejednokrotnie wyposażone są w dodatkową przestrzeń, wykorzystywaną jako garaż. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na bezpieczne przechowywanie samochodu, ale również różnego typu narzędzi ogrodowych, czy rowerów. Istotnym elementem jest brama garażowa, która pozwala na zamknięcie otworu wjazdowego. Z uwagi na jego rozmiary jest to niezbędne, w celu redukcji kosztów związanych z ogrzewaniem w okresie zimowym. Z drugiej natomiast strony to świetny sposób na stworzenie zabezpieczenia i ochrony dobytku. Nowoczesne rozwiązania uwzględniają możliwość montażu bramy z elektrycznym systemem automatycznego otwierania, co, obok samego trendu w tym kierunku, jest również bardzo praktyczne.

Brama garażowa a ogrodzenie posesji – czy warto?

Wiele osób, które planuje zakup bramy garażowej, zastanawia się, czy ogrodzenia posesyjne to dobre rozwiązanie, czy tylko dodatkowy koszt. Trzeba pamiętać, iż w przypadku jego montażu, niezbędne staje wykorzystanie bramy wjazdowej, co oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami. W znaczącej liczbie przypadków jest to jednak rozwiązanie bardzo praktyczne, wygodne, a jednocześnie umożliwia jasne wytyczenie granicy działki. Dlatego rozwiązania tego typu są bardzo popularne. Wykorzystywane są w szczególności na osiedlach mieszkaniowych, gdzie znajdują się rodzinne domy mieszkalne, w celu oddzielenia jednej działki od drugiej. Dodatkowym atutem są względy estetyczne. Ogrodzenia mogą pełnić również funkcję estetyczną. Dopasowanie poszczególnych elementów, jak też samego materiału do stylistyki domu pozwala na stworzenie spójnej przestrzeni.

Kiedy wybrać bramę garażową?

Jeśli chodzi o nowo wznoszone obiekty mieszkalne, z reguły zakup bramy dokonywany jest w tym samym czasie, co zamawianie okien i drzwi. Dokładnie w momencie, gdy właściciel pragnie mieć już obiekt w stanie surowym zamkniętym. Wynika to ze względów praktycznych. Montaż drzwi pozwala na zabezpieczenie chociażby narzędzi ekipy budowlanej. Podobną funkcję spełnia w tym przypadku brama garażowa. Dodatkowo jest montaż jest łatwiejszy, gdy ma to miejsce na surowym obiekcie, pozbawiony wykończenia.

Jaki typ bramy garażowej wybrać?

Brama garażowa - jaki otwór?
Brama garażowa – jaki otwór?

To kwestia dość istotna, na którą należy odpowiedzieć sobie na stosunkowo wczesnym etapie prac. Bramy garażowe uchylne są bardzo popularnym rozwiązaniem, łatwym w użyciu, nawet jeśli brak jest automatycznego systemu otwierania. Bramy uchylne wymagają jednak odpowiedniej ilości miejsca na podjeździe, by można było je swobodnie otwierać. Inną opcją są bramy garażowe rozwierne, jednak tutaj również istotna jest odpowiednia ilość miejsca. Warto rozważyć ten zakup, z uwagi, iż nie koniecznie brama musi być podzielna na środku. Często producenci przewidują w bramie stworzenie drzwi wejściowych do garażu, otwieranych na zewnątrz, jak też szerszego skrzydła, również otwieranego na zewnątrz. Dzięki temu, gdy trzeba dostać się do garażu, można wykorzystać w tym celu drzwi. Bramy rozwierne są również wygodne w użytkowaniu.

Jaki typ bramy wybrać do niewielkich podjazdów

Co zrobić w sytuacji, gdy ilość miejsca w garażu jest ograniczona? Trudno wtedy o montaż bram otwieranych na zewnątrz. Z drugiej strony ktoś może być po prostu zwolennikiem innych rozwiązań, które stanowią alternatywę dla dwóch, wcześniej wspomnianych typów bram. W takim przypadku zamontować można bramy garażowe roletowe, które otwierane są do środka. Oznacza to, iż brama porusza się po specjalnych szynach, a po otwarciu znajduje się pod sufitem. To wygodne rozwiązanie, w szczególności, jeśli wykorzystać napęd automatyczny. Bramy roletowe, jak też inny typy tego rodzaju wykonywana jest w różnej stylistyce. Dzięki temu znacznie łatwiej o dobór konkretnego rozwiązania, które wpasuje się w charakteru budynku.

Jakie wymiary powinien mieć otwór garażowy?

Tego typu parametry zostają określone w projekcie. Jednak niezależnie od tego, przed zamówieniem bramy, teren budowy odwiedza ekipa odpowiedzialna za wykonanie pomiarów gotowego otworu. Pomaga to lepiej dostosować bramę, jak też uniknąć pomyłek. W standardowym założeniu, otwory niewielkich garaży mają szerokość około 170 – 180 centymetrów. W przypadku większych powierzchni jest to szerokość wynosząca pomiędzy 230 – 270 cm. Jeśli ktoś pragnie przechowywać w tej przestrzeni także dodatkowe pojazdy, jednośladowe, jak motor, brama powinna mieć szerokość 300 cm. W celu odpowiedniego wyboru bramy można w pierwszej kolejności samodzielnie wykonać pomiar otworu. W następnej kolejności należy zapoznać się z tabelami wymiarów, jakie posiadają poszczególni producenci. Gdy pokrywają się one z wymiarami otworu, można przejść do poszukiwania konkretnego rozwiązania.

Niestandardowe wymiary garażu – co zrobić?

W takim przypadku można rozważyć złożenie indywidualnego zamówienia na bramę garażową. Bywa to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na szczegółowe określenie tego, jaki typ bramy ma zostać zamontowany, jak również istnieje możliwość dokonania wyboru materiałów, czy też samej stylistyki produktu.