Wykorzystanie różnego rodzaju chust do motania dzieci staje się od kilku lat niesamowicie popularnym trendem. Wielu rodziców wybierając wyprawkę dla niemowląt stawia również na wysokiej jakości chusty, które są bardzo poręczne i służą do tworzenia różnych wiązań, w których można umieścić dzieci na ramionach lub na plecach. Po jakie chusty warto sięgnąć i na jakie elementy zwrócić uwagę?
Wyprawka dla dziecka – do czego mogą przydać się specjalne chusty?
Wielu rodziców już od pierwszych chwil kiedy dowiadują się, że ich dziecko za kilka miesięcy pojawi się na świecie, zaczyna kompletować wyprawkę. Tworzone są specjalne listy zakupów z produktami, o których nie możemy zapomnieć, aby kiedy nasz maluch pojawi się na świcie, być gotowym na różne możliwości. Bardzo często tego rodzaju wskazówki można znaleźć na różnych blogach i stronach parentingowych, gdzie rodzice z większym stażem dzielą się wskazówkami i pomagają wejść w świat rodzicielstwa i opieki zupełnie niedoświadczonym parom. Bardzo często wśród licznych porad i wskazówek dotyczących wyprawki pojawia się punkt, jakim jest chusta kołowa lennylamb dla niemowlaka. Czym jest ta właśnie chusta? Jest to jak sama nazwa wskazuje, materiałowy produkt, który może występować w różnych rozmiarach i być wykonanym z przeróżnych włókien. Służy on do wiązania i motania dziecka na ciele rodzica. Tak, by rodzic, który chce z jednej strony chodzić z dzieckiem na przykład po mieszkaniu, miał też wolne obie ręce. Dzięki temu z jednej strony wciąż może utrzymywać fizyczny kontakt z maluchem, a z drugiej wykonywać zupełnie inne czynności. Szczególnie wśród niemowląt ten fizyczny kontakt z rodzicem – matką czy ojcem jest bardzo istotny.
Pomoc specjalistów przy nauce motania chust dla dzieci
Dziecko wyczuwa bodźce, takie jak ciepłota ciała rodzica czy bicie serca. Co więcej kiedy przychodzi moment zasypiania dziecka na rękach rodzica i nosimy je po mieszkaniu, by to jak najszybciej zapadło w sen, to po jakimś czasie nasze ręce zaczynają słabnąć. W takich przypadkach również przyda się chusta, która pozwoli zamotać niemowlę i usypiać je w ten właśnie sposób. Sposobów wiązania jest bardzo wiele. Jedni preferują nosić dziecko z przodu, inni z kolei wychodząc na przykład na spacer, motają dziecko na plecach. Rozwiązań jest bardzo wiele. Jednak sama chusta do noszenia jest nie jest wystarczająca, bowiem potrzeba do tego jeszcze wiedzy i techniki, jak wykonywać prawidłowo wiązania, tak by zarówno rodzic noszący dziecko, jak i samo dziecko czuło się komfortowo oraz wygodnie. A przede wszystkim, by chusta się przez nieudolne wiązanie nie poluźniła, a dziecko z niej nie wypadło. Dlatego też bardzo popularną opcją wśród młodych rodziców jest współpraca ze specjalistami, którzy zajmują się trenowaniem rodziców z motania chusty dla noworodka. Organizowane są specjalne warsztaty, podczas których specjaliści dostarczą nam różnych rodzajów chust, a my będziemy mogli trenować wiązania w przeróżnych konfiguracjach. Jedni preferują robić z chusty bardzo krótkie nosidło klamrowe do noszenia dzieci, inni z kolei wolą nieco wydłużyć tę przestrzeń pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Dlatego też na rynku znajdziemy wiele różnych modeli chust w wielu rozmiarach.
Materiały, z których wykonywane są chusty do noszenia dzieci – na jakie warto stawiać?
Na samym początku bardzo popularną opcją jest sięganie po chusty elastyczne. Ten właśnie materiał jest bardziej rozciągliwy, elastyczny, przez co łatwiej jest naciągać poszczególne partie, tworząc jednocześnie wiązania. Warto na tego rodzaju kurs zapisać się jeszcze przed porodem, dzięki czemu później, kiedy już niemowlę zawita na świecie, będzie nam zdecydowanie łatwiej. Bardzo popularne są również na rynku chusty dla dzieci tkane. Charakteryzują się tym, że ich elastyczność jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku innych materiałów, jednak ich stabilność przy noszeniu, zapewnia ogromny komfort. Tutaj wiązanie również może na początku sprawiać problemy. Natomiast wraz ze zwiększoną częstotliwością wykonywania wiązań, rodzic z pewnością nabierze wprawy i łatwiej oraz pewniej zacznie motać chusty do noszenia dzieci. Istnieje wiele ciekawych i sprawdzonych wiązań, od których warto rozpocząć swoją przygodę.
Jak zakładać chusty do noszenia dzieci – jakie wiązania są skuteczne?
Pierwszym z nich jest kangur. Jest to klasyczne wiązanie dziecka z przodu na wysokości żołądka lub klatki piersiowej. Świetnie sprawdza się również opcja zwana kangur na biodrze, gdzie wiązanie opłata zarówno biodra, jak i ramiona, a dziecko może sobie spać lub siedzieć na wysokości jednego biodra matki. Bardzo popularnym wiązaniem z wykorzystaniem produktu, jakim jest chusta tkana do noszenia, jest tak zwany plecak. Wówczas chustowanie dziecka mocuje się na plecach i właśni w takiej formie można z małym człowiekiem spacerować czy wykonywać inne czynności. Wiązania chustowe wykonują ze spokojem zarówno kobiety, jak i mężczyźni, korzystając często z dwóch różnych chust przy wiązaniu. Dzięki czemu stabilność noszenia dziecka jest jeszcze większa.