Jak przejść przez rozwód?

Rozwód może okazać się jednym z najbardziej emocjonalnie wstrząsających wydarzeń w Twoim życiu. Jest to trudna decyzja do podjęcia. Kiedy zdecydujesz się zakończyć swoje małżeństwo, będziesz przeżywać sprzeczne emocje, od ulgi po zwątpienie. Większość ludzi opisuje rozwód jako przejażdżkę kolejką górską. Aby sobie z tym poradzić, trzeba będzie polegać na przyjaciołach, rodzinie i kręgu towarzyskim. Ich wsparcie jest ważne dla procesu zdrowienia i należy je przyjąć z radością. Kancelaria prawnicza od rozwodów wskazuje, że rozwody zawsze kończą się czyimś nieszczęściem. 

Kancelaria od rozwodów – jak poradzić sobie z rozwodem?

Wiedza o tym, czego można się spodziewać, nie usunie negatywnych emocji, które będzie się odczuwać. Pomoże ci jednak poradzić sobie ze złożonością sytuacji, tak abyś mógł się skutecznie dojść do siebie. Koniec małżeństwa zazwyczaj wywołuje powódź emocji, w tym złość, smutek, niepokój i strach. Czasami te uczucia pojawiają się wtedy, kiedy najmniej się ich spodziewasz, zaskakując cię. Taka reakcja jest normalna, a z czasem intensywność tych uczuć osłabnie. W międzyczasie bądź dla siebie miły. Naukowcy odkryli, że osoby, które są dla siebie miłe i współczujące, łatwiej radzą sobie z codziennymi trudnościami związanymi z rozwodem. Staraj się nie postrzegać separacji jako walki. Mediacja rozwodowa jest często dobrą alternatywą dla postępowania sądowego. Próba samodzielnego rozwiązania problemów może być frustrująca i prowadzić do samozniszczenia, ponieważ problemy, które przyczyniły się do rozwodu, prawdopodobnie powrócą podczas negocjacji rozwodowych. Badania wykazują, że mediacja może mieć pozytywny wpływ na satysfakcję emocjonalną, relacje pomiędzy małżonkami oraz potrzeby dzieci. Prawnik od rozwodów polecają szczere rozmowy z dziećmi.

Prawnik od rozwodów – mediacje

Usiąść i porozmawiać z przyszłym byłym małżonkiem to być może ostatnia rzecz, na jaką ma się ochotę, ale współpraca i komunikacja sprawiają, że rozwód jest zdrowszy dla wszystkich zainteresowanych. Rozmowa z psychologiem może pomóc w bezkonfliktowym podejmowaniu uzgodnionych decyzji. Kiedy emocje biorą górę, może być trudno przypomnieć sobie ważne szczegóły. Wybierz moment, w którym poczujesz się spokojny i zapisz wszystkie kwestie, które chcesz omówić. Następnie, kiedy usiądziesz z przyszłym byłym małżonkiem, użyj tej listy jako przewodnika. Posiadanie “scenariusza”, który będzie cię prowadził, może wyeliminować część emocji związanych z komunikacją twarzą w twarz. Jeśli rozmowa twarzą w twarz nadal jest zbyt trudna, warto rozważyć omówienie niektórych szczegółów za pośrednictwem poczty elektronicznej. Rozwód może być traumatycznym przeżyciem dla dzieci, ale badania wykazują, że większość dzieci dobrze przystosowuje się do sytuacji w ciągu dwóch lat od rozwodu; z drugiej strony, dzieci często mają więcej problemów, gdy rodzice pozostają w małżeństwach o dużym natężeniu konfliktów, zamiast się rozstać. W trakcie rozwodu rodzice mogą zrobić wiele, aby pomóc dziecku w dokonaniu zmian. Należy dołożyć wszelkich starań, aby wszelkie konflikty były trzymane z dala od dzieci. Utrzymujący się konflikt między rodzicami zwiększa ryzyko wystąpienia problemów psychologicznych i społecznych u dzieci.

Adwokaci od rozwodów – jak rozwód wpływa na dzieci?

Jak przejść przez rozwód?Często pomocne jest, aby rodzice wspólnie opracowali plan i przedstawili go dzieciom. Dzieci odnoszą korzyści ze szczerych rozmów na temat zmian, przez które przechodzi ich rodzina. W wielu przypadkach nagłe zmiany mogą być trudne dla dzieci. Jeśli to konieczne, daj im kilka tygodni czasu zanim wprowadzą się do nowego domu lub zanim współmałżonek się wyprowadzi. W miesiącach i latach następujących po rozwodzie pomocne może być zminimalizowanie zmian na tyle, na ile to możliwe. Dzieci radzą sobie lepiej, gdy utrzymują bliski kontakt z obojgiem rodziców. Badania sugerują, że dzieci, które mają słabe relacje z jednym lub obojgiem rodziców, trudniej radzą sobie ze wstrząsami w rodzinie. Programy edukacyjne dla rodziców, które koncentrują się na poprawie relacji między rodzicami i ich dziećmi, pomagają dzieciom lepiej radzić sobie w miesiącach i latach po rozwodzie. Zmiany, jakie niesie ze sobą separacja i rozwód mogą być przytłaczające. Jednak teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest, aby zadbać o siebie. Wykorzystaj swoją sieć wsparcia, zwróć się do rodziny i przyjaciół po pomoc i pocieszenie. Formalne grupy wsparcia mogą również pomóc w radzeniu sobie z wieloma emocjami, które pojawiają się wraz z końcem małżeństwa. Aby zachować pozytywny nastrój po rozpoczęciu nowego rozdziału, spróbuj zaangażować się w czynności, które kiedyś sprawiały ci przyjemność, ale których nie wykonywałeś od dłuższego czasu. Możesz też spróbować nowych zainteresowań i aktywności. Dbaj o zdrowie fizyczne, odpowiednio się odżywiając i ćwicząc. Rozwód to trudny okres dla całej rodziny. Rozwodzący się małżonkowie i ich dzieci mogą skorzystać z rozmowy z psychologiem, który pomoże im uporać się z uczuciami i dostosować się do zmian. Psychologowie mogą również pomóc w dokładnym przemyśleniu tego, co w małżeństwie było nie tak, aby uniknąć powtarzania negatywnych wzorców w kolejnym związku. Prawnik od rozwodów również oferuje pomoc w kwestii rozwodów.