Co to jest czytnik RFID? Systemy RFID są coraz chętniej wybierane ze względu na szereg zalet tego rozwiązania. Wielu przedsiębiorców nadal jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, czym tak właściwie jest czytnik RFID i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Czym dokładnie jest czytnik RFID? Jakie różnice występują pomiędzy zintegrowanymi i niezintegrowanymi czytnikami RFID? Jakie podstawowe kategorie czynników warto wyróżnić? W jaki sposób mogą być zasilane czytniki RFID? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czytnik RFID – co to jest?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat czytnika RFID, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czym tak właściwie to urządzenie jest. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego pojęcia, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewne urządzenie elektryczne, które dedykowane jest przede wszystkim do odczytu tagów RFID. Niezależnie od tego, jakie pasmo częstotliwości jest wykorzystywane, czytnik okaże się urządzeniem niezbędnym. Warto wspomnieć o tym, że czytniki RFID dostępne są w wielu postaciach, a ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych preferencji klientów. Inaczej mówiąc, czytniki RFID to specjalistyczne urządzenia, które posiadają antenę nadawczo-odbiorczą, dzięki czemu są w stanie odczytywać, a także zapisywać niezbędne dane w znaczniku RFID. Owe urządzenia są potrzebnym elementem do tego, aby zbudować cały system RFID, dzięki któremu możliwe jest efektywne monitorowanie towarów, majątku, a także pracowników.
Zintegrowane i niezintegrowane czytniki RFID- zasadnicze różnice
Wśród czytników RFID możemy wyróżnić zarówno te zintegrowane, jak i niezintegrowane modele. Zintegrowany czytnik RFID charakteryzuje się tym, że łączy antenę RFID i czytnik w jednym urządzeniu. W praktyce oznacza to, że antena zewnętrzna okaże się elementem zbędnym. Jeśli potrzebujemy dodatkowych anten, wówczas zintegrowany czytnik jest w stanie obsłużyć dodatkowe anteny zewnętrzne. Nieco inaczej wygląda to w przypadku niezintegrowanego czytnika RFID, ten bowiem nie posiada wbudowanej anteny. Jest natomiast w stanie obsłużyć wiele anten zewnętrznych. Ich liczba może wynosić od 2 do nawet 32, w zależności od tego, na jaki czytnik się zdecydujemy, a także jakie jest pole detekcji. Okazuje się, że rozwiązanie, które wymaga użycia tradycyjnego czytnika niezintegrowanego, jest relatywnie droższe niż to rozwiązanie, które wykorzystywane jest w przypadku zintegrowanych czytników. Jednakże istnieje możliwość posiadania wielu anten, dzięki czemu ilość możliwego do pokrycia zasięgiem obszaru zwiększa się. Ze względu na brak wbudowanej anteny, modele niezintegrowane umożliwiają użytkownikowi elastyczność wyboru co do kombinacji antenowych. W konsekwencji możliwe jest wybranie najbardziej korzystnego rozwiązania.
Zobacz również:
Podstawowe kategorie czytników
Producenci robią wszystko co w ich mocy, aby na rynek trafiały najnowsze modele czytników RFID, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie profitów firmy. Istotną kwestią jest to, aby dokładnie poznać i przeanalizować zalety i wady każdego z rozwiązań. W sposób szczególny należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą mieć bezpośredni wpływ na rozwiązanie RFID. Warto jednak dowiedzieć się co nieco o dwóch najczęściej spotykanych kategoriach czynników. Pierwszą z nich są stacjonarne egzemplarze, które charakteryzują się wysoką wydajnością. W zdecydowanej większości przypadków posiadają dwa, cztery lub osiem portów antenowych. Mają dużą moc i mogą skutecznie pracować nawet w trudnych warunkach zewnętrznych. Istnieją także ręczne czytniki RFID, które możemy sklasyfikować w dwóch podgrupach. Pierwszą z nich są terminale mobilne, które nie posiadają dodatkowych portów. Dość powszechne są również czytniki mobilne, które swoją funkcjonalność uzyskują dopiero wtedy, gdy rozszerzymy jest o dodatkowy uchwyt zajmujący się skanowaniem.
W jaki sposób mogą być zasilane czytniki RFID?
Skoro wiemy już czym charakteryzuje się czytnik RFID, a także jakie podstawowe kategorie czytników możemy wyróżnić, warto skupić się na zasilaniu czytników RFID. Jest to jedna z najistotniejszych kwestii, na które należy zwracać uwagę w sposób szczególny. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku niektórych aplikacji przemysłowych punkty zasilania są ściśle ograniczone, co ma bezpośredni wpływ na ostateczny wybór. Najczęściej wyróżnić możemy cztery źródła zasilania. Najbardziej powszechny jest zasilacz sieciowy, który podłączany jest do gniazdka elektrycznego. Drugim rodzajem zasilania jest PoE. Wyróżnia się tym, że używa kabla Ethernet zarówno do tego, aby zasilić czytnik, jak i wysłać i odbierać dane. Dzięki korzystaniu z PoE jesteśmy w stanie wyeliminować infrastrukturę zasilającą. Trzecim rodzajem zasilania jest powszechna bateria, co jest typowe dla ręcznych egzemplarzy. Istnieje również zasilanie samochodowe, dzięki czemu RFID może być montowane w samochodzie.