Jak działa czujka mikrofalowa?

Jak działa czujka mikrofalowa? Mikrofalowe czujniki ruchu są bardzo często wybierane przez właścicieli domów i firm, gdy chodzi o ochronę ich własności przed intruzami. Ochrona domu lub firmy jest bardzo ważna, szczególnie jeśli znajdujesz się w okolicy, która jest narażona na przestępstwa. Czujniki ruchu są niedrogie i oferują dodatkową ochronę w porównaniu z alarmami okiennymi i drzwiowymi. Czujniki ruchu są w stanie wykryć każdy ruch w określonym obszarze. W momencie wykrycia ruchu włączy się alarm. Często samo uruchomienie alarmu wystarczy, aby odstraszyć intruzów.

Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu?

Działanie czujników mikrofalowych polega na emitowaniu wiązki mikrofal na określonym obszarze. Kiedy wiązka zostaje przerwana przez ruch, włącza się alarm. Czujniki mikrofalowe są najczęściej stosowane w domach i firmach, gdy nikogo nie ma na terenie obiektu. Firmy używają ich, gdy zamykają się na wieczór, a wielu właścicieli domów używa ich, gdy są w pracy w ciągu dnia lub gdy nie ma ich w domu przez dłuższy czas, np. na wakacjach. Mikrofalowe czujniki ruchu są dostępne w dwóch odmianach, aby chronić Twoją własność.

Możesz zdecydować się na umieszczenie czujnika w jednej jednostce, zwanej monostatem, lub w dwóch jednostkach, zwanych bistatami. Jednostki monostatyczne są mniejsze, ale mają nieco większą elastyczność w pokrywaniu pewnych obszarów. Mogą one objąć mniejszy obszar, a zasięg można skonfigurować w dowolny sposób, niezależnie od tego, czy jest on równy pod względem długości i szerokości, czy długi i wąski. Bistatyczne czujki mikrofalowe są w stanie pokryć większy obszar. Jednocześnie jednak znacznie trudniej jest określić zasięg, jaki obejmują urządzenia bistatyczne. Czujki bistatyczne mają również tendencję do częstszego występowania fałszywych alarmów.

Problemy związane z czujkami mikrofalowymi

Jak działa czujka mikrofalowa?
Jak działa czujka mikrofalowa?

Z czujnikami mikrofalowymi wiążą się pewne problemy, o których należy pamiętać przed ich instalacją. Czujniki nie mogą przeniknąć przez metal. Jeśli więc w polu działania czujnika znajduje się metal, wszystko, co znajduje się za nim, może nie zostać wykryte. Może to prowadzić do powstawania martwych stref w tych obszarach. Sprytni złodzieje, którzy wiedzą, że masz czujnik mikrofalowy, mogą być w stanie ominąć Twój alarm, używając metalu i poruszając się powoli. Czujniki te są bardzo czułe i często wywołują fałszywe alarmy.

Czujniki mikrofalowe mogą zapewnić dużą ochronę, czasami nawet zbyt dużą. Czujniki są w stanie przeniknąć przez ściany, więc w wietrzny dzień mogą nawet wykryć poruszającą się na wietrze trawę i uruchomić alarm. Często zaleca się stosowanie innego rodzaju czujników w połączeniu z mikrofalowymi czujnikami ruchu, aby uzyskać najlepszą ochronę. Czujniki podczerwieni są często zalecane, aby pokryć martwe strefy, które często występują w obszarach z czujnikami mikrofalowymi. Czujniki mikrofalowe to świetny sposób na ochronę domu lub firmy. Są one stosunkowo niedrogie i łatwe w instalacji. Maksymalną ochronę swojej własności uzyskasz, gdy zastosujesz czujniki mikrofalowe w połączeniu z innymi czujnikami podczerwieni, alarmami okiennymi i drzwiowymi oraz monitoringiem wideo.

Sprawdź koniecznie:

Zasada działania czujek mikrofalowych

Gdzie się stosuje bariery mikrofaloweJak sama nazwa wskazuje, czujniki mikrofalowe wykorzystują ciągłe fale promieniowania mikrofalowego do wykrywania ruchu, podobnie jak działa radar. Emitują one wysoką częstotliwość radiową i mierzą odbicie od obiektu, obserwując zmianę częstotliwości. Gdy wykryje zmianę częstotliwości, aktywowany zostaje czujnik ruchu. Czujniki mikrofalowe, znane również jako radary, czujniki RF lub czujniki dopplerowskie, są urządzeniami elektronicznymi zdolnymi do wykrywania ruchu, takiego jak chodzenie, bieganie lub czołganie się w środowisku zewnętrznym za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Mogą one wykrywać ruch poprzez zastosowanie efektu Dopplera i projekcji mikrofal, które odbijają się od powierzchni i wracają do czujnika.

Czujnik może mierzyć i wykrywać czas potrzebny na to, aby sygnał odbił się z powrotem do czujnika, który jest nazywany czasem echa. Czas echa pomaga obliczyć odległość od każdego nieruchomego obiektu w zasięgu detekcji i ustanawia punkt odniesienia, od którego może działać czujnik ruchu. Dzięki czasowi echa, czujnik jest w stanie wykryć każdy ruch w obszarze detekcji, np. gdy osoba porusza się w tym obszarze, ponieważ fale ulegają zmianie, powodując zmianę czasu echa.

Czujnik PIR, skrót od Passive Infrared Sensor (pasywny czujnik podczerwieni), wykrywa obecność energii cieplnej w zamkniętych pomieszczeniach poprzez pomiar światła podczerwonego emitowanego przez obiekty znajdujące się w jego polu widzenia. Jest to ta sama podstawowa technologia, którą można znaleźć w termowizorach, noktowizorach itp. Z technicznego punktu widzenia, PIR składa się z czujnika piroelektrycznego zdolnego do wykrywania różnych poziomów promieniowania podczerwonego. Gdy różnica temperatur jest wykrywana przez jedną z wiązek, czujnik jest aktywowany. I odwrotnie, gdy wszystkie wiązki wykryją tę samą temperaturę, czujnik jest dezaktywowany.