Do czego służy sonda do paznokci

Sonda do paznokci – dowiedz się do czego służy. Coraz częściej można spotkać się z poradniami podologicznymi i usługami świadczonymi przez podologów. Dzięki coraz większej świadomości społecznej podologia staje się dziedziną nie tylko estetyczną, ale również leczniczą. Pacjenci gabinetów podologicznych zmagają się z różnymi przypadłościami, wadami czy też chorobami stóp. Gabinety oferują takie zabiegi jak np. pedicure leczniczy podczas, którego leczone są modzele, odciski, nagniotki, brodawki, wrastające paznokcie czy pękające pięty. Jednak każdy zabieg podologiczny poprzedzony jest pełnym badaniem stóp, podolog jeśli zauważy potrzebę przeprowadzi również badanie podoskopowe, polegające na analizie komputerowej.

Pedicure leczniczy – czym się różni od zwykłego?

Pedicure leczniczy jest zabiegiem polegającym na leczeniu, usuwaniu, bądź korygowaniu problemów ze stopami. Podczas takiego zabiegu używane są specjalistyczne narzędzia podologiczne, które w pedicure kosmetycznym nie mają swojego zastosowania. Do narzędzi typowo podologicznych należą: sonda do paznokci, pilnik kątowy, cążki, cęgi, dłuta, skalpele, pensety, puszerki, tampony jak i przyłbice i okulary. W zabiegu pedicure stosowane są też preparaty z wyższą procentowością niż w zabiegu kosmetycznym. Często podczas zabiegu stosowane są również leki OTC jak np. plastry opatrunkowe ze srebrem, Octanisept czy kremy z wysoką zawartością mocznika (powyżej 30%). Zabieg pedicure leczniczego pomaga w korekcji wad paznokci, stawu skokowego czy skóry podeszwy.

Sonda do paznokci – co to i do czego służy?

Sonda do paznokci to podłużne metalowe narzędzie wykonane ze stali chirurgicznej. Materiał z którego wykonana jest sonda musi być odporny na wysoką temperaturę jak i detergenty, ponieważ każdorazowo musi zostać poddana procesowi dezynfekcji i sterylizacji. Na jej zakończeniach, dwustronnie, znajduje się spłaszczony, zaokrąglony szpic. Szpic nie może być zbyt gruby ani zbyt cienki, ponieważ można nim skaleczyć pacjenta.

Ale do czego ona służy? Sonda podologiczna jest przyrządem stosowanym przy oczyszczaniu wałów paznokciowych, zakładaniu tamponad, jest pomocna przy zakładaniu klamer na wrastające paznokcie np. przy nakładaniu kleju pod klamrę plastikową, stosowana jest również przy nakładaniu żelu podologicznego w celu wzmocnienia bądź nadbudowy uszkodzonego paznokcia.

Dzięki dwustronnemu zakończeniu sondy jest ona urządzeniem, które można wykorzystać z każdej strony wału paznokciowego. Jej zaostrzona część zawsze powinna widnieć ku górze, aby nie uszkodzić łożyska paznokcia. Oczyszczanie wałów paznokciowych jest nieodłącznym elementem pedicure leczniczego. Często podczas pracy z sondą można napotkać się na zrogowacenia podpaznokciowe, włoski materiału ze skarpet, a nawet z sierścią zwierząt domowych. Dlatego dokładne i umiejętne wykorzystanie sondy może przynieść ulgę pacjentowi tuż po tak niepozornym i banalnym zabiegu jak dokładne oczyszczenie wału paznokciowego.

Zobacz także:

Kiedy używać sondy do paznokci?

Sondy do paznokci należy używać przy każdym zabiegu pedicure leczniczego czy też kosmetycznego ze wskazaniem przy wrastających paznokciach lub zgłoszonym przez pacjenta bólem wału paznokciowego. Zdarza się, że ból ustępuje natychmiast po usunięciu mas rogowych znajdujących się pod paznokciem.

podologia-SzczecinCzęsto dzięki sondzie można zauważyć początkowy stan wrastania paznokcia, ponieważ bez nadmiernego bólu można delikatnie odsunąć wał paznokciowy i dosłownie zajrzeć pod spód paznokcia. Narzędzie to jest bardzo przydatne nie tylko w oczyszczaniu, ale również tamponowaniu paznokcia. Zdarza się, że pacjent z nadmiernym ściskiem wału przypaznokciowego skarżąc się na ogromny ból przez już widoczny stan zapalny, nie jest w stanie wytrzymać bólu spowodowanego próbą usunięcia wrastającego paznokcia. W takim momencie warto jest na początku założyć delikatną tamponadę, można dodatkowo nasączyć ją w preparacie dezynfekującym i po opracowaniu np. podeszwy stopy dopiero zająć się paznokciem. Dzięki tej metodzie łatwiej i mniej boleśnie dla pacjenta można wykonać prawidłowe, trwałe tamponowanie bądź założenie klamry metalowej.

Sonda dzięki swojemu półkolistemu zakończeniu szpica świetnia sprawdza się również w rozprowadzaniu samopoziomującego żelu budującego. W bardzo łatwy i przyjemny sposób można wykonać krzywą C. Materiał, z którego wykonana jest sonda dobrze czyści się z żelu i nie ma potrzeby, moczenia w specjalnych płynach jak w przypadku pędzli. Dodatkowo metoda ta jest higieniczna, więc żel w opakowaniu nie ma wielokrotnego kontaktu z włosiem pędzelka.

W przypadku pękających pięt można sondą wykonać delikatne oczyszczenie pęknięcia, bądź usunięcie zanieczyszczeń przed zastosowaniem frezarki i specjalnych do tego frezów.

Jak widać sonda do paznokci jest bardzo przydatnym narzędziem i może zostać zastosowana na wiele problemów. Może zostać wykorzystana przy oczyszczaniu, tamponowaniu czy nakładaniu preparatów. Jej szybkie czyszczenie i możliwość sterylizacji w autoklawie jest dodatkowym atutem do stosowania przy zabiegach pedicure leczniczego.