Jak przykleić płytki ceramiczne?

Jak przykleić płytki ceramiczne? Płytki ceramiczne to doskonały materiał wykończeniowy, który może być wykorzystany zarówno na podłodze, jak również ścianach. Tego rodzaju wykończenie popularne jest przede wszystkim w pomieszczeniach takich, jak łazienki, w których występuje wysoki poziom zawilgocenia i woda. Także w kuchni sprawdzają się doskonałe. Szeroki wybór modeli pozwala na stworzenie ciekawej, nowoczesnej kompozycji. Wykorzystać można zarówno płytki monochromatyczne, jak również posiadające różnego typu zdobienia. Popularne jest także użycie wąskich płytek dekoracyjnych, które stanowią uzupełnienie całej aranżacji. W trakcie układania płytek należy przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą na stworzenie wytrzymałej powierzchni. Niezbędne jest użycie fugi pomiędzy ich krawędziami, która jest wodoodporna, w celu zabezpieczenia podłogi, czy ścian na wypadek zalania.

Gdzie można wykorzystać płytki ceramiczne?

Tego typu materiały stosowane są zarówno do wykończenia pomieszczeń, jak również na zewnątrz obiektów. Jeśli kogoś interesuje ciekawe i trwałe wykończenie klatki schodowej, czy schodów wejściowych do domu, nawet tanie płytki w tej kategorii sprawdzą się doskonale. Także szereg obiektów mieszkalnych, takich jak bloki, w celu trwałego i eleganckiego wykończenia klatek schodowych, wykorzystuje właśnie ten materiał. Jest on stosunkowo łatwy do ułożenia, a czas niezbędny do kompleksowego zamknięcia realizacji jest stosunkowo krótki. Innym atutem jest ogromna wytrzymałość podłogi wykonanej z płytek.

Produkty ceramiczne są odporne na wodę i wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, czy substancje chemiczne i detergenty. Jeśli chodzi o kwestie wnętrzarskie przede wszystkim łazienka jest pomieszczeń, w którym niezbędne staje się rozwiązanie wodoodporne, które pozwoli na jej wygodne użytkowanie. W przypadku kabin prysznicowych bez brodzika również można pokusić się o kafelkowe wykończenie, tak samo na podłodze, jak również ścianach. Płytki imitujące drewno to doskonały, nowoczesny sposób na wykończenie różnego typu pomieszczeń. Świetnie pasują także do salonu lub kuchni, a także przedpokoju. Poprzez odpowiedni dobór mebli można stworzyć bardzo oryginalną przestrzeń.

Dlaczego warto użyć płytek ceramicznych do wykończenia pomieszczeń?

W szczególności przestrzenie takie, jak kuchnie lub łazienki wymagają wykorzystania materiałów odpornych na działanie wody i wilgoci. Dlatego płytki sprawdzają się doskonale w tego rodzaju pomieszczeniach. Są również bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Tak samo mogą być stosowane jako zwieńczenie przestrzeni bezpośrednio za kuchenką, gdzie ściana bywa ubrudzona przez olej oraz innego rodzaju potrawy. Płytki drewnopodobne stanowią obecnie hit z uwagi na trendy we współczesnych sposobie wykończenia wnętrz, gdzie króluje powrót do materiałów naturalnych.

Polecamy sprawdzić:

W jaki sposób układa się płytki?

W wielu przypadkach płytki posiadają kształt prostokątny lub kwadratowy, co bardzo ułatwia ich układanie. Są także stosunkowo łatwe w przycięciu, jednak do tego celu niezbędna jest odpowiednia maszyna, która pozwala na wysokiej jakości obróbkę materiału. Warto także zwrócić uwagę na niuanse, takie jak kolor fugi. Poprzez jego odpowiedni dobór, łączenia pomiędzy płytkami pozostaną niewidoczne, co przełoży się na wrażenie jednolitej powierzchni.

Przed przystąpieniem do pracy niezbędne jest właściwe przygotowanie podłoża. W tym celu wykorzystuje się wylewki wyrównujące, która następnie pozwolą na stabilne i pewnie mocowanie płytek za pomocą odpowiedniego kleju. Trzeba także wyposażyć się w krzyżyki, które umieszczane są pomiędzy płytkami, w celu uchwycenia linii prostych, które następnie zostaną wypełnione fuchą. Jednak jest to już końcowy proces wykończenia przestrzeni, ponieważ prace mogą być wykonane, dopiero gdy klej zwiąże i i nie istnieje ryzyko, iż w trakcie pracy płytki zostaną poruszone. Warto także wyposażyć się w poziomicę, która pozwoli na kontrolowanie poziomu podłogi, czy pionu ściany. W przypadku wykorzystania spoiny kontrastującej z kolorem płytek warto sprawdzić, czy nie brudzi ona ceramiki na trwałe. Podczas prac należy uważać na wszelkiego rodzaju uderzenia płytkami o twarde powierzchnie, co mogłoby doprowadzić do ich ukruszenia.

Nowoczesne kompozycje z płytek

Jak przykleić płytki ceramiczne?
Jak przykleić płytki ceramiczne?

Mocno rozwinięty rynek budowlany oferuje szereg eleganckich, wysokiej jakości rozwiązań. Płytki ceramiczne do salonu wcale nie muszą kojarzyć się z chłodnym wnętrzem. Wykorzystanie barwnych kompozycji, także na ścianie, możliwość łączenia dwóch rodzajów płytek, jak też kreatywność to elementy, które są obecnie cenione w przypadku aranżacji przestrzeni mieszkalnych. Płytki ceramiczne do kuchni to rozwiązanie doskonałe, które pozwala na swobodną eksploatację tej przestrzeni, jak też utrzymanie porządku. Tak samo jak na podłodze, warto zadbać o ceramiczne wykończenia także na ścianach, na przykład poniżej linii zabudowy meblarskiej. Poprzez odpowiednie połączenie mebli i elementów wykończeniowych otrzymuje się nowoczesne, harmonijne i funkcjonalne przestrzenie użytkowe i mieszkalne.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl