Płytki dywanowe – alternatywa dla wykładziny? Wykładziny dywanowe w stosunkowo krótkim czasie stały się popularne, a na dzień dzisiejszy znajdziemy je chociażby w mieszkaniach i biurach. Świetną alternatywą mogą okazać się jednak płytki dywanowe, które są nowoczesnym i wygodnym materiałem – ich montaż nie jest problematyczny, a właściwości są w pełni korzystne i atrakcyjne. Czy płytki dywanowe mogą być realną alternatywą dla wykładziny?
Gdzie sprawdzą się płytki dywanowe? Jakie zalety płytek dywanowych możemy wyróżnić? W jaki sposób pielęgnować i czyścić płytki dywanowe? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Czy płytki dywanowe mogą być realną alternatywą dla wykładziny?
Postęp technologiczny jest widoczny już na pierwszy rzut oka. Niegdyś popularne wykładziny coraz częściej zastępowane są płytkami dywanowymi, które uznawane są za znacznie atrakcyjniejsze pod względem estetycznym. W praktyce jest to modułowa podłoga, która składa się z dyskretnych warstw ściśle do siebie przylegających. W rzeczywistości jest to tradycyjna wykładzina, z tym że jest ona pocięta na kawałki o różnych wymiarach. Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe i praktyczne.
Dlaczego? Otóż po pewnym czasie zróżnicowane zabrudzenia, jak chociażby rozlana kawa czy postrzępione miejsca sprawiają, że materiał wymaga renowacji. W takiej sytuacji wymiana jest znacznie mniej problematyczna, kosztuje nas mniej pieniędzy i samego wysiłku. Oszczędzimy również dużą ilość czasu. Wystarczy bowiem, że zdecydujemy się na wymianę jednego elementu, aby poprawić wygląd danego obszaru. Cała reszta zachowywana jest niemalże w doskonałym stanie, co z pewnością jest dużym udogodnieniem.
Gdzie sprawdzą się płytki dywanowe?
Wiemy już, że płytki dywanowe jak najbardziej mogą stać się alternatywnym rozwiązaniem dla wykładziny. Wiele osób twierdzi, że mogą być zastosowane jedynie w mieszkaniach, co nie do końca jest prawdą. Okazuje się bowiem, że może również sprawdzić się do centrum handlowego, szkół, żłobków, przedszkoli, hal sportowych, siłowni, biur, urzędów, centrów rozrywki, akademików, hoteli. Na dzień dzisiejszy wyróżnić można dwa popularne rodzaje technologii włosia, jeśli chodzi o płytki dywanowe. Mowa o tych ciętych i pętelkowych. Jeśli chodzi o cięte włosie, to jest ono wygodniejsze i znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie. Niestety cena również jest wyższa, o czym powinniśmy pamiętać. Pętelka natomiast jest tańsza i trwalsza.
Jakie zalety płytek dywanowych możemy wyróżnić?
Nie bez powodu płytki dywanowe cieszą się tak dużą popularnością. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim montaż nie jest problematyczny, a transport nie powinien być kłopotliwy. Materiał wyróżnia się ponadprzeciętną wytrzymałością. Mogą one również zostać ułożone na aktualnie istniejącym podłożu, nawet w pomieszczeniach nieposiadających regularnego kształtu. Na uwagę zasługuje również dobry współczynnik pochłaniania dźwięku.
Jeśli chodzi o płytki dywanowe, to umożliwiają połączenie ze sobą zróżnicowanych kolorów, wzorów, faktur i kształtów. Istnieje możliwość demontażu, a jeśli okaże się to konieczne, to mogą zostać przeniesione do innego pomieszczenia bez większych konsekwencji. Należy podkreślić, że tytułowe rozwiązanie jest w pełni odporne na zabrudzenia, a łatwość pielęgnacji powoduje, że nie musimy przejmować się kwestiami higienicznymi. Właściciel danej powierzchni może wymienić jedną płytkę bez konieczności zmiany całej wykładziny. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby zagwarantować możliwie najlepszy poziom pochłaniania dźwięków w pomieszczeniu.
Warto mieć również świadomość tego, że skład płytek dywanowych jest impregnowany zróżnicowanymi substancjami antybakteryjnymi i antystatycznymi. W ten sposób możliwe jest zapewnienie opcjonalnej powłoki przed bakteriami powodującymi chorobami i przed samą elektrycznością. Płytki dywanowe posiadają satysfakcjonujące właściwości dźwiękochłonne, parametry odporności na wilgoć, a także właściwości termoizolacyjne.
W jaki sposób pielęgnować i czyścić płytki dywanowe?
Wiele osób może mieć jeszcze wątpliwości w zakresie pielęgnacji i czyszczenia płytek dywanowych. Jednym z najlepszych sposobów na to, by usunąć codzienny kurz i brud z powierzchni, jest wykorzystywanie odkurzacza. Pamiętajmy o tym, że rozlane na powierzchni płytek ciecze należy usuwać przed wyschnięciem i wchłonięciem. W tym celu warto skorzystać z miękkich gąbek, dzięki czemu nie dopuścimy do tego, że zabrudzone, mokre plamy powiększą się. Nadmiary płynu możemy usunąć za pośrednictwem papierowych ręczników, które będą dociskane do podłoża.
W niektórych sytuacjach łatwiejsze może okazać się po prostu wyjęcie płytki i wypłukanie jej pod bieżącą wodą. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystywanie detergentów, to powinniśmy wybierać jedynie te nieagresywne. Plamy można wyczyścić szczoteczką, musimy jednak uważać na to, aby usunąć ewentualne ślady detergentów. Pozostałą wilgoć możemy usunąć papierem chłonnym.