Ortopedzi to lekarze, którzy ukończyli profesjonalne szkolenie z zakresu chirurgii ortopedycznej. Dziedziną tej dyscypliny jest diagnostyka i leczenie schorzeń związanych z dysfunkcjami narządu ruchu. Pacjentom ze schorzeniami układu kostnego, mięśni, stawów i nerwów pomogą specjaliści. Co ważne, chirurgia ortopedyczna nie może leczyć kości głowy. W ramach specjalizacji chirurdzy ortopedzi są odpowiedzialni za pacjentów wymagających operacji. Operację tę należy wykonać, gdy zastosowano inne dostępne metody leczenia i nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. W pierwszej kolejności istniejące choroby należy leczyć farmakologicznie i skorzystać z dostępnych metod rehabilitacji. Warto dodać, że chirurgia ortopedyczna to dziedzina, która wymaga specjalnych zabiegów zapewniających bezpieczeństwo zabiegu. Ortopeda z Ortho Expert ze Szczecina zastosuje najlepsze metody leczenia, aby pacjenci jak najszybciej powrócili do zdrowia.
Ortopeda – czym się zajmuje?
Pacjenci wymagający interwencji chirurgicznej z powodu urazu są zwykle obsługiwani przez specjalistów. Oprócz urazów chirurdzy ortopedzi wykonują również operacje oparte na zmianach zwyrodnieniowych kości i stawów. Ponadto specjaliści wykonują zabiegi tzw. endoprotezoplastyki dużych stawów, zwłaszcza w przypadku endoprotez stawu biodrowego lub kolanowego. W ramach chirurgii ortopedycznej wykonywane są również następujące kroki: artrodeza, osteotomia, osteosynteza, przeszczep i transpozycja. Najczęstsze przyczyny, które wymagają specjalistycznej konsultacji z chirurgiem ortopedą, to urazy kości, skręcenia i zwyrodnienia. Urazy kości to bardzo szeroka kategoria, obejmująca zwłaszcza złamania. Osoby, które poważnie uszkadzają ciągłość tkanki kostnej (takie jak otwarte złamania, wielokrotne złamania i ryzyko uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych) wymagają profesjonalnej interwencji.
Choroby leczone przez ortopedów
W każdej wybranej grupie wiekowej mogą wystąpić zaburzenia postawy (np. skolioza lub nadmierna skrzywienie kręgosłupa, pogłębiona lordoza czy kifoza). Wraz ze wzrostem liczby osób starszych rośnie częstotliwość występowania typowych chorób w tym okresie. Mówimy o chorobach, takich zmiany zwyrodnieniowe wpływające na kości i reumatoidalne zapalenie stawów. Pacjenci w podeszłym wieku są również bardziej narażeni na zmniejszenie gęstości mineralnej kości (osteoporoza), co jest związane ze zwiększoną skłonnością do złamań. Osoby borykające się z tymi problemami powinny rozważyć konsultację z lekarzem ortopedą. Ortopedzi są odpowiedzialni za wdrożenie leczenia zachowawczego (np. leki na zespół bólu przewlekłego) i podjęcie decyzji o skierowaniu pacjenta do fizjoterapeuty na leczenie. Chirurg ortopeda może również zalecić specjalne zabiegi lecznicze (w postaci krioterapii lub laseroterapii). Oprócz powyższych czynności wielu chirurgów ortopedów wykonuje również operacje chirurgiczne. Wśród nich przeważnie są lekarze zajmujący się głównie chirurgią ręki – podział ten wynika z tego, że w tej części ciała zabieg chirurgiczny wymaga niezwykle dokładnego zrozumienia anatomii elementów składających się na kończynę górną.
Ortopeda – metody leczenia
Do głównych zadań ortopedy należy diagnostyka i leczenie wszelkich wad narządu ruchu. Wady leczone przez ortopedów w Szczecinie mogą być wrodzone lub nabyte. Chirurdzy plastyczni będą mogli określić, kiedy wystąpi konkretna wada, co ją spowodowało i jak ją leczyć. Jeśli dojdzie do złamania, ortopeda zdecyduje, czy złamanie należy naprawić. Jeśli tak, wybierz odpowiedni tynk, plastik lub inną metodę. W sytuacji patologicznej chirurg ortopeda może poprosić nas o wykonanie operacji – dzięki prawidłowej operacji możliwy jest szybki powrót do zdrowia. Zwykle trzeba poddać się operacji rekonstrukcji kości lub wybrać ortezę / protezę. Dobry chirurg ortopeda prawidłowo rozpozna naszą chorobę i oceni jej rozwój oraz przyczyny. Dzięki wiedzy i doświadczeniu lekarza możemy w pełni wyzdrowieć. Podczas leczenia stosowane są różne metody – badanie rentgenowskie, rezonans magnetyczny i inne badania wykluczające lub potwierdzające istnienie określonych schorzeń. Wybór odpowiedniego lekarza to podstawa. Wielu z nas może napotkać problemy, takie jak dyskopatia, powikłania po złamaniach i wady wrodzone. Dlatego skorzystajmy z zespołu profesjonalnych lekarzy.
Innowacyjność w leczeniu
Obecnie chirurdzy ortopedzi stosują nowoczesne metody leczenia pacjentów. Należą do nich nowoczesny sprzęt, badania i wykorzystanie skutecznych komórek macierzystych. Ortopedia wykorzystuje innowacyjne rozwiązania przyspieszające proces regeneracji uszkodzonych tkanek. Dlatego pacjent może szybciej wyzdrowieć. Ponadto leczenie opiera się również na uśmierzaniu bólu. Złamania, zwichnięcia, skręcenia i inne problemy są związane z długotrwałymi chorobami, które utrudniają funkcjonowanie. Ortopedia może udzielić nam porad, jak szybko pozbyć się bólu. Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny. Specjaliści w tej dziedzinie wprowadzą nie tylko odpowiednie metody leczenia problemów narządu ruchu. Dzięki odpowiedniej diagnostyce pomoże również zapobiec rozwojowi poważnych chorób czy zwyrodnień.