Sprzęt jeździecki – o czym należy pamiętać?

Jeździectwo jest niezwykle popularne od wielu wieków i wbrew temu, co uważa sporo osób, jest ono nie tylko lubiane przez mężczyzn, ale także przez kobiety. Jazda konna jest przez wiele osób uprawiana ze względów rekreacyjnych, ale jeżeli chcemy, aby nie sprawiała ona dyskomfortu, warto posiadać odpowiedni sprzęt jeździecki, aby być w pełni zadowolonym z jazdy. Wtedy galop wokół stajni czy na łące będzie bardzo przyjemny i bezpieczny.

 

Jazda konna – najważniejsze informacje

Jeżeli już jesteśmy zdecydowani na zakup sprzętu jeździeckiego, to należy wiedzieć, iż wiąże się z to ze sporymi wydatkami, podobnie jak samo utrzymanie konia. Ceny sprzętu jeździeckiego różnią się w zależności od producenta oraz materiału, z jakiego jest wykonany. Jeżeli nie jesteśmy pewni, na jak długo będziemy korzystać z uroków jazdy konnej i jesteśmy początkujący, to warto wybrać tańsze rozwiązanie i w razie takiej potrzeby później kupić droższy i lepszej jakości sprzęt jeździecki.

Co jeszcze warto wiedzieć o jeździe konnej? Przede wszystkim nie jest ona wcale prosta do nauczenia się i aby w pełni ją zrozumieć, należy dokładnie opanować wiele zasad, a opanowanie jazdy konnej do perfekcji może trwać nawet kilka lat. Aby móc dobrze jeździć konno, należy wiele godzin spędzać w siodle, a także posiadać specjalistyczny i profesjonalny sprzęt. 

 

Gdzie szukać sklepu jeździeckiego? Sklep internetowy czy stacjonarny?

Sprzęt jeździecki - o czym należy pamiętaćWiele osób zastanawia się nad tym, gdzie szukać sklepów jeździeckich. Jak można się domyślić, Internet to bogactwo stron internetowych oferujących sprzęt jeździecki. To właśnie tam najczęściej dokonuje się zakupów, należy jednak wiedzieć, że lepszym rozwiązaniem jest kupno sprzętu do jazdy konnej w sklepie stacjonarnym, w pobliżu miejsca zamieszkania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ubrania jeździeckie są charakterystyczne, to znaczy powinny przylegać do ciała i być dobrze dopasowane, a kupując je przez Internet nie ma się możliwości, aby je przymierzyć. Warto wiedzieć, że nawet niewielkie sklepy sprzedające sprzęt jeździecki potrafią odpowiednio doradzić w wyborze odpowiednich ubrań czy butów. Dzięki temu mamy pewność, że dokonane zakupy będą trafione, a kupione rzeczy będą nam służyć przez długi czas. W przypadku zakupów internetowych ewentualny zwrot źle dopasowanej części odzieży może przysparzać wiele kłopotów.

 

Co warto kupić w przypadku rozpoczynania swojej przygody z jazdą konną?

Zaczynając jeździć konno warto zaopatrzyć się w specjalnie przygotowany zestaw. Są one bardzo często dostępne w wielu sklepach internetowych, jak i w stacjonarnych. Najczęściej składają się one z rzeczy niezbędnych osobom rozpoczynającym jazdę konną. Do kompletu wlicza się między innymi kask, chapsy, bryczesy oraz sztyblety gumowe albo skórzane. Jest to uniwersalny zestaw zawierający najpotrzebniejszy sprzęt jeździecki. Ponadto, kupując zestawy, można bardzo często zaoszczędzić pieniądze, niż kupując każde akcesorium osobno.

Jakie buty jeździeckie wybrać? Przede wszystkim nie powinny mieć one szerokich przodów, aby mogły z łatwością mieścić się w strzemionach. Oprócz tego, powinny posiadać delikatny obcas, tak aby noga nie wpadła przypadkowo do strzemienia. Profesjonalne buty jeździeckie nazywają się sztyblety. Najlepsze jest obuwie wykonane ze skóry, ponieważ nie tylko bardzo dobrze wygląda, ale też jest bardzo wytrzymałe na zniszczenia, a także zapewnia stopie odpowiednią cyrkulację powietrza. Praktyczniejsze są jednak kalosze wyglądające jak sztyblety, wykonane z gumy. Są one idealne do stajni i boksu, a także do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych konia. Ponadto, są one tańsze niż skórzane sztyblety. Buty to jednak indywidualna kwestia – każda osoba przed dokonaniem zakupu powinna je przymierzyć, ponieważ niedopasowane obuwie może uciskać stopę i powodować jej nieprawidłowe ułożenie  w bucie. Przymierzenie obuwia jest możliwe oczywiście w każdym sklepie stacjonarnym oferującym sprzęt jeździecki do jazdy konnej.

 

O czym musi pamiętać jeździec?

Każdy, nawet początkujący jeździec nie może zapominać o pewnych elementach wyposażenia. Przede wszystkim powinien posiadać kask aby uniknąć urazu głowy przy ewentualnym upadku z siodła. Ponadto, nie należy zapomnieć o bryczesach, czyli spodni jeździeckich, pozwalającym na uniknięcie obtarć i ześlizgiwania się z siodła. Warto także zaopatrzyć się w buty jeździeckie, jednakże nie należą one do najtańszych, dlatego też początkujące osoby mogą wybrać zwykłe buty sportowe, a także chapsy. 

Co w przypadku osób z delikatnymi i podatnymi na podrażnienia dłońmi? Jazda konna wiąże się z powstawaniem uciążliwych odcisków, w związku z trzymaniem wodzy. Chcąc tego uniknąć, osoby o delikatnych dłoniach mogą zaopatrzyć się w specjalne rękawiczki, dostępne w każdym sklepie internetowym oraz stacjonarnym ze sprzętem jeździeckim. Rękawiczki do jazdy konnej będą przydatne także osobom, które dużo jeżdżą bądź ze względów higienicznych nie chcą czyścić konia gołymi rękoma. Warto zakupić od razu dwie pary rękawiczek, aby mieć je na zmianę.