Ile może zarobić fryzjer z własnym salonem?

Ile może zarobić fryzjer z własnym salonem? Niemal każdy fryzjer marzy o tym, aby posiadać własny salon. Kusi przede wszystkim możliwość indywidualnego kreowania własnej marki. Niemniej jednak większości z nas wydaje się, że zarobki właścicieli salonów fryzjerskich są naprawdę wysokie. Jak to wygląda w praktyce? Ile może zarobić fryzjer z własnym salonem? Odpowiadamy.

Na początku – straty

Każdy przedsiębiorca – fryzjer kiedyś zaczynał prowadzenie własnego biznesu. Niestety, początki nie należą do najłatwiejszych i najbardziej dochodowych okresów w naszej karierze. Wręcz przeciwnie – musimy liczyć się z często wysokimi stratami. Otwarcie własnego salonu fryzjerskiego wymaga zaangażowania dużych środków finansowych. To zaś przekłada się na fakt, iż najpierw musimy odzyskać włożony w salon kapitał. Co więcej, salon na początku zwykle nie zarabia zbyt wiele. Dopiero zdobywamy klientów, dlatego trudno mówić o jakichś większych zarobkach. Na początek często zaniżamy ceny usług, aby przyciągnąć potencjalnych chętnych na strzyżenie.

Okres generowania strat bywa dla fryzjerów bardzo frustrujący i trudny. Niestety, musimy zacisnąć zęby i spróbować go przetrwać. Ile mniej więcej może trwać okres generowania strat? Teoretycznie nie powinien dłużej, niż pół roku. Na tyle więc powinniśmy zabezpieczyć się finansowo, jako właściciele salonów fryzjerskich. Niemniej jednak jeśli okres generowania strat potrwa dłużej, niż rok, to pora, niestety, zamknąć działalność.

Przychody, a zarobki

Ile może zarobić fryzjer z własnym salonem?
Ile może zarobić fryzjer z własnym salonem?

Fryzjerzy wykonują usługi za określoną kwotę pieniędzy. Niemniej jednak nie możemy jej wartości pomnożyć razy ilość klientów. Wtedy bowiem wyjdzie nam przychód, który ma niewiele wspólnego z realnymi zarobkami właścicieli salonów. Od przychodu musimy jeszcze odjąć koszty jego uzyskania. Te zaś, w kontekście zakładu fryzjerskiego, są bardzo szerokie. Przede wszystkim fryzjer musi zakupić odpowiednie kosmetyki. Co miesiąc opłaca również czynsz za wynajem powierzchni, chyba że prowadzi zakład na przykład w domu. Składki ZUS, podatek dochodowy, opłaty za energię czy wodę – to również koszty zakładu. Jeśli fryzjer zatrudnia pracowników, to będziemy musiał ze swoich przychodów odliczyć jeszcze ich wynagrodzenie.

W praktyce o zarobku możemy mówić wtedy, gdy pokryjemy wszystkie koszty. Jeżeli koszty przewyższają przychody, to salon generuje stratę. Niemniej jednak nie po to prowadzimy działalność, aby do interesu dokładać. Dlatego też załóżmy, że nasz salon wygeneruje zyski. W jakiej wysokości? To już zależy tylko i wyłącznie od ilości klientów, ceny usług oraz wysokości kosztów. Po około pół roku działalności zazwyczaj właściciele salonów zarabiają na miesiąc od 2000 do nawet 6000 zł. Prowadzenie własnego biznesu opłaca się im bardziej, niż praca na etacie. Z czasem jednak zarobki mogą pójść w górę. Jeśli mamy wykreowaną markę i stałych klientów, to możemy podnieść ceny usług.

Przy założeniu, że nie zmieniają się koszty, zarabiamy nawet 20000 zł miesięcznie. Oczywiście istnieją salony, które zarabiają mniej oraz takie, które zarabiają więcej. Wszystko zależy od tego, jaka jest skala naszej działalności. Zazwyczaj małe, lokalne salony fryzjerskie zarabiają jedynie kilka tysięcy złotych miesięcznie, co jest zyskiem właściciela. Większe salony mogą zarabiać kilkanaście, a czasami i kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W drugim przypadku mowa jednak o salonach oferujących usługi ekskluzywne bądź dodatkowe, na przykład z zakresu trychologii.

Jak zwiększyć zarobki?

Właściciele salonów fryzjerskich często zadają sobie pytanie, jak zwiększyć kwotę osiąganego dochodu? Otóż mamy dwa rozwiązania – albo ograniczamy koszty albo zwiększamy przychody. Ograniczenie kosztów może nastąpić poprzez na przykład wynajęcie lokalu z niższym czynszem. Możemy również samodzielnie wykonywać usługi, nie zatrudniając pracowników. Nie powinniśmy jednak używać kosmetyków gorszej jakości. To sprawi, że nasz salon straci renomę. W kontekście zwiększenia przychodów możemy na przykład podnieść ceny usług. Jeśli nie chcemy tego robić, warto pomyśleć o przedłużeniu godzin otwarcia salonu. Dobry rozwiązaniem jest również świadczenie usług mobilnych, na przykład w weekendy. 

Własny salon – tak czy nie?

Zarobki fryzjera z własnym salonem mogą być bardzo wysokie, lecz z drugiej strony mogą nie odbiegać od pensji, którą otrzymujemy w ramach etatu. Każdy właściciel salonu wyznacza własny próg dochodowości, czyli kwotę, którą powinien zarobić w ciągu miesiąca. Prowadzenie własnego biznesu daje ogromne możliwości i perspektywy, jednak niekoniecznie musi zadowalać nas pod względem finansowym. Jeśli chcemy zarabiać więcej, to musimy zainwestować przede wszystkim w dobrą reklamę. Co więcej, powinniśmy być otwarci na klienta i w miarę możliwości elastyczni. Własna działalność pozwala osiągać wysokie zarobki, jednak kosztem dużego nakładu pracy. Jest i dobra wiadomość – z czasem z pewnością zaczniemy zarabiać więcej, głównie dzięki stałym klientom. Konkurencja w branży jest jednak bardzo duża, dlatego przez cały czas musimy walczyć o ich pozyskanie.