Jak otworzyć stoisko w centrum handlowym?

Galerie handlowe to nie tylko miejsca, gdzie działają markowe i sieciowe sklepy. Coraz częściej otwierają się tam również mniejsze interesy. Klienci wybierają spośród sklepów odzieżowych, obuwniczych, jak i punktów usługowych. W jednym miejscu mogą zrealizować większość swoich spraw. Co zatem należy zrobić, jakie kroki podjąć, by otworzyć własną wyspę handlową w centrum handlowym? Ile to kosztuje? Czy to dobry pomysł na biznes?

Ile wynosi czynsz w galerii handlowej?

Niestety czynsz w galerii handlowej jest stosunkowo wysoki. W związku z tym to najwyższa opłata stała. W centrach handlowych można wynająć lokal lub właśnie wyspę handlową. Czym charakteryzuje się druga opcja? Wysokość czynszu dla wyspy handlowej uzależniona jest od kilku warunków. Przede wszystkim powierzchni stoiska, lokalizacji w galerii czy okresu wynajmu. Wysokość czynszu stanowi punkt negocjacji przy podpisywaniu umowy. Istotnym punktem decydującym o ostatecznym koszcie wynajmu wyspy jest jej położenie. Im bliżej znajduje się kluczowych punktów, tym cena jest wyższa. W związku z tym jej położenie przy wiodących sklepach czy centralnych punktach galerii wpływa na podwyższenie ceny najmu. Jednocześnie dobra lokalizacja przekłada się na większy ruch klientów i potencjalne zyski. Wartość czynszu ma również związek z miastem, w którym znajduje się galeria. Im większa aglomeracja, tym wyższa cena. W mniejszych miejscowościami ceny są adekwatnie niższe. W porównaniu jednak do lokali w galeriach wynajem miejsca na wyspę sprzedażową jest tańszy, ponieważ jej metraż jest mniejszy.

Zobacz także:

Jakie są zasady najmu wyspy?

Po negocjacjach i ustaleniu położenia wyspy, można podpisać umowę z przedstawicielem galerii. Umowa zawiera wszystkie warunki współpracy. Oprócz podstawowej kwoty najmy właściciel może zobowiązać najemcę do opłacania kosztów marketingowych czy serwisowych. Skąd te dodatkowe opłaty? Przedsiębiorca korzysta przecież z przestrzeni o ugruntowanej pozycji na rynku. Galeria wykłada pieniądze na działania reklamowe. To zwiększa grono potencjalnych klientów. Jak długo trwa umowa? Umowy są najczęściej długoterminowe. W związku z tym najemca podpisuje ją zwykle na okres nie krótszy niż 5 – 10 lat w przypadku lokali. Natomiast wynajem miejsca na wyspę obejmuje znacznie krótszy czas. Minimalny czas najmu to jeden dzień. Nie może jednak przekraczać jednego roku. Jeśli obie strony zaakceptują warunki umowy, to można ją jednak ponownie przedłużyć.

Jak zdobyć wyposażenie?

Aby otworzyć samodzielne stoisko w galerii handlowej, należy zapewnić mu odpowiednie wyposażenie. Podpisanie umowy i określenie warunków współpracy, pozwala zająć się jego wyposażeniem. Aranżacje sklepów i wysp uzależniona jest przede wszystkim od profilu ich działalności. Zakres usług wpływa na to jak wyglądają stoły ekspozycyjne oraz inne elementy wyposażenia. W przypadku sprzedaży biżuterii, należy zadbać o jej elegancją ekspozycję, która zachęca do zakupu. Równie ważne jest jej solidne zabezpieczenie. W związku z tym aranżacja sklepu jubilerskiego wymaga zakupu szklanych gablot i specjalnych ekspozytorów jubilerskich. Oferta spożywcza wymaga wyłącznie stołów, które pozwolą wyłożyć asortyment. Konkretne meble, dodatki i akcesoria zależą od oferty handlowej. Warto jednak pamiętać o kilku warunkach. Po pierwsze należy zapewnić klientom wygodny dostęp do oferowanych produktów. Po drugie, jeśli to konieczne, należy asortyment zabezpieczyć przed kradzieżą. Znaczenie ma również wygląd stosika, ułożenie towaru i jego estetyka, a także czystość. Wszystkie te elementy wpływają na odbiór klienta i jego potencjalny zakup towarów.

Czy wymagane są dodatkowe uprawnienia?

Zakres uprawnień jest związany z charakterem prowadzonej działalności. Sprzedaż produktów spożywczych związana jest z koniecznością posiadania dokumentów stwierdzających bezpieczeństwo żywności. Natomiast sprzedaż biżuterii, akcesoriów GSM nie wymaga takich uprawnień. Przed rozpoczęciem działalności, warto zatem rozważyć jej charakter. Brak wymaganych dokumentów opóźnia otwarcie stoiska. Poza tym ubieganie się o uprawnienia zajmuje czas i związane jest z wydatkami pieniężnymi.

Podsumowując, otwarcie stoiska w galerii handlowej ma niewątpliwie wiele zalet. Warto jednak wziąć pod uwagę pewne wady tego przedsięwzięcia. Niepodważalnym atutem jest dostęp do dużej grupy klientów. To zdecydowanie dobre miejsce na rozpoczęcie pierwszej działalności. Za wadę można jednak uznać wysokie koszty najmu. Rozwiązanie wybierane jest często przez firmy, które oprócz działalności internetowej rozszerzają ofertę stacjonarną. Każdy, kto planuje takie działanie, powinien dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Niektóre biznesy cieszą się naprawdę dużą popularnością, podczas gdy inne nie znajdują zastosowania w takiej przestrzeni. W związku z tym kluczowe jest opracowanie biznes planu, a także dopasowanie oferty do potrzeb klienta. Niewątpliwie to atrakcyjna oferta dla początkujących przedsiębiorców, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w biznesie.