Co daje wszywka alkoholowa?

Uzależnienia od różnego rodzaju substancji są bardzo trudne. Osoby uzależnione często wymagają specjalistycznej pomocy, ponieważ tylko tak są w stanie poradzić sobie z nałogiem i powrotem do dawnego życia. Jednym z rodzajów uzależnień, które wyniszcza organizm człowieka, ale też wpływa na jakość życia jest alkoholizm. Obecnie, uzależnienie i nadużywanie alkoholu jest powszechnym problemem.

Początkowo niewielkie ilości przyjmowanych napoi alkoholowych nie zwiastują poważnego problemu, natomiast z czasem osoba uzależniona nie jest w stanie funkcjonować bez przyjęcia alkoholu. Leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym i wymaga zaangażowania pacjenta, terapii alkoholowej, a niekiedy nawet pobytu w ośrodku dla uzależnionych od alkoholu. Jedną z metod, która przynosi skuteczne rezultaty w leczeniu choroby i pomaga wyjść alkoholikom z nałogu jest wszywka alkoholowa. Czym jest ten sposób leczenia?Jakie efekty daje wszywka alkoholowa?

Co to jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa, czyli esperal lub disulfiram to farmakologiczny sposób, który jest wykorzystywany w celu leczenia uzależnień alkoholowych. Substancja ma postać tabletek, które są implantowane pod warstwę mięśniową pacjenta w formie wszywki. O liczbie tabletek i ilości substancji czynnej decyduje lekarz, który dopasowuje ją do masy pacjenta.
Wszywka alkoholowa jest sposobem pomocniczym, który może być wsparciem dla terapii prowadzonej w ośrodku odwykowym dla alkoholików lub dla osoby, która znajduje się w zamkniętym odwyku alkoholowym. Jej działanie jest zależne od osobistych uwarunkować osoby uzależnionej. Niektórym alkoholikom jest w stanie pomóc w szybkim wyjściu z nałogu, a niestety nie podatni na jej działanie pacjenci nie odczują żadnej różnicy podczas przyjmowania kolejnych dawek alkoholu. Wszczepienie wszywki jest sposobem inwazyjnym, który niesie za sobą różnego rodzaju skutki uboczne, dlatego przed implantacją preparatu powinien zostać przeprowadzony szczegółowy wywiad z pacjentem.

Sprawdź również:

Co daje wszywka alkoholowa – jak działa esperal?

Wszczepienie esperalu jest formą leczenia alkoholizmu, która cieszy się w Polsce sporą popularnością. Jest formą wsparcia terapii alkoholowej, dzięki czemu znacznie ułatwia wyjście z nałogu.
Działanie esperalu polega na całkowitym zaburzeniu metabolizmu w organizmie, co pozwala na skuteczne zmniejszenie tolerancji na alkohol. Głównym działaniem wszywki jest wywołanie awersji do picia płynów wysokoprocentowych i pojawienia się skutków ubocznych, które uniemożliwiają nadmiernego spożywania alkoholu. Esperal hamuje także działanie dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu, który wpływa na proces utleniania się alkoholu, co prowadzi co wytwarzania kwasu octowego. Po wystąpieniu tej substancji w organizmie, już w kilka minut po spożyciu alkoholu, pojawiają się różnego rodzaju objawy, które imitują zatrucie alkoholem. Pacjent z wszczepioną wszywką zaczyna odczuwać:

  • różnego rodzaju lęki,
  • nudności oraz wymioty,
  • silny ból głowy oraz zawroty głowy,
  • zaczerwienienie i pieczenie twarzy,
  • pojawia się nieprzyjemne, nadmierne pocenie na różnych częściach ciała,
  • uczucie duszności i przyśpieszonego oddechu,
  • nagłe skoki ciśnienia tętniczego krwi,
  • przyśpieszone, nieregularne bicie serca.

Nieprzyjemne objawy mogą trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin po wypiciu alkoholu i jego kontaktu z substancją czynną zawartą we wszywce. Warto wiedzieć, że częste, nadmierne spożywanie napoi alkoholowych posiadając wszywkę może doprowadzić do zawału serca, a nawet śmierci osoby uzależnionej.

Jak długo działa substancja zawarta we wszywce alkoholowej

Esperal https://www.nectum.pl/esperal-gdzie-sie-wszywa/ zaaplikowany w formie wszywki działa jedynie kilka miesięcy, najczęściej do dziewięciu miesięcy. Jednak spora grupa pacjentów nawet do roku odczuwa nieprzyjemne objawy imitujące zatrucie alkoholowe.
Wszczepienie wszywki alkoholowej, bez odpowiedniego wsparcia w ośrodku dla uzależnionych od alkoholu lub korzystania z terapii przeciwalkoholowej, może zakończyć się niepowodzeniem. Jedynie kompleksowa pomoc osobom silnie uzależnionym może pomóc wyjść z nałogu. Odpowiednia forma wsparcia i zapewnienie opieki psychicznej, które połączone są z esperalem, mogą przynosić pozytywne rezultaty i pomóc alkoholikowi wyjść z uzależnienia. Ostatecznym krokiem może być korzystanie zamkniętego ośrodka odwykowego dla alkoholików, gdzie oprócz terapii, specjaliści oferują pełną kontrolę nad osobami uzależnionymi.
Przeciwwskazania do wszczepienia wszywki alkoholowej
Wszywanie esperalu najczęściej wykonuje chirurg. Ponieważ substancję umieszcza się pod mięśniem, najczęściej wszczepia się go w pośladek, ale też plecy lub okolice łopatek. Lekarz wykonuje płytkie cięcie skalpelem, po czym instaluje substancję pod skórą. Zabieg trwa około trzydziestu minut i jest przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu.
Niestety, nie każdej osobie można wszczepić wszywkę alkoholowa. Najczęstszymi przeciwwskazaniami są:

  • dolegliwości i choroby układu oddechowego,
  • cukrzyca oraz padaczka,
  • przewlekłe choroby wątroby i nerek,
  • choroby tarczycy,
  • zaburzenia psychiczne, na przykład myśli samobójcze.

Po wszyciu esperalu ważne jest odpowiednie podejście pacjenta. Wszywka nie leczy uzależnienia, dlatego ważne jest kontynuowanie terapii z pomocą specjalistów.