Co powoduje uzależnienia? Uzależnieniem określa się nic innego, jak specyficzny, a zarazem nabyty stan związany z zaburzeniem psychicznym oraz fizycznym. Jest to stan, który charakteryzuje się przede wszystkim tym, że stałym, bądź okresowym przymuszeniem do spożywania lub wykonywania danej czynności. Osoba uzależniona nie jest w stanie kontrolować swojego działania i zrobi wszystko, by spełnić potrzebę zrealizowania danej czynności. Uzależnić może się każda osoba, bez względu na wiek, płeć, jak również bez względu na pochodzenie. Do najczęściej występujących uzależnień można zaliczyć w szczególności: uzależnienie od alkoholu, uzależnienie od narkotyków, uzależnienie od hazardu, jak również uzależnienie od seksu. Aczkolwiek rodzajów uzależnień jest znacznie więcej. Leczenie uzależnień w Polsce jest w obecnej chwili na wysokim poziomie, a ośrodki dla osób uzależnionych znajdują się w wielu miejscach na terenie naszego kraju. W związku z tym każdy będzie miał możliwość znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie samego, aby pozbyć się uzależnienia w odpowiedni i skuteczny sposób.
Ośrodki terapii uzależnień
Ośrodek terapii uzależnień jest to nic innego, jak miejsce, w którym każda osoba uzależniona zarówno od alkoholu, narkotyków, hazardu, jak również leków, jest w stanie poszukać skutecznie dla siebie pomocy. Miejsca takie oferują swoim pacjentom profesjonalną pomoc w oparciu o najnowszą wiedzę oraz własną wieloletnią praktykę. Jednakże nie można zapominać, że skuteczna terapia odwykowa to przede wszystkim taka terapia, z której osoba uzależniona faktycznie chce skorzystać i posiada dużo motywacji, aby wyjść z nałogu. Otóż, w sytuacji, gdy osoba uzależniona udaje się do ośrodka terapii uzależnień tylko z tego powodu, aby uspokoić swoich najbliższych, to terapia taka nie przyniesie żadnych długofalowych skutków.
Jednym z niezbędnych warunków do przeprowadzenia dalszego leczenia uzależnienia jest przede wszystkim utrzymywanie stałej abstynencji. W ośrodkach terapii uzależnień rozpoczyna od kilkutygodniowego programu terapeutycznego, który jest bardzo intensywny. Jak wskazują statystyki oraz różnorodne opinie terapeutów i psychologów, najlepsze rezultaty przynoszą takie terapie, podczas których osoba uzależniona podlega leczeniu w warunkach stacjonarnych pod stałą opieką terapeutów. Oprócz tego warto zapamiętać to, że im bardziej intensywna będzie terapia, tym możliwy będzie krótszy czas jej trwania.
Leczenie uzależnień ośrodki zamknięte
Jeżeli chodzi o leczenie odwykowe zamknięte to należy przede wszystkim powiedzieć to, że przynosi ono największe rezultaty dla pacjenta. Dzieje się tak, ponieważ osoba uzależniona i umieszczona w ośrodku zamkniętym zostaje całkowicie odizolowana od otoczenia, które mogłoby wpływać destrukcyjnie na proces leczenia. W leczeniu odwykowym zamkniętym mogą brać udział nie tylko te osoby, które borykają się z problemem uzależnienia już wielu lat, ale również takie, które osobami uzależnionymi stały się stosunkowo niedawno. Najważniejsza jest chęć wyjścia z nałogu i powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ osoby uzależnione bardzo często tracą pracę, tracą znajomych, jak również zrywają kontakty ze swoimi rodzinami. W związku z tym, iż szybciej zostanie podjęta odpowiednia terapia odwykowa, tym większa szansa na znacząco szybsze wyzdrowienie.
Co sprawia, że ludzie się uzależniają?
Istnieje wiele przyczyn tego, dlaczego ludzie się uzależniają. Do jednych z głównych przyczyn można zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: chęć zaimponowania innym osobom, brak pewności siebie, chęć pozbycia się negatywnego natłoku myśli, czynniki genetyczne, jak również poczucie wyizolowania. Natomiast, uzależnienie jest kwestią indywidualną każdego człowieka, w związku z tym, każda osoba uzależniona może mieć całkowicie inny powodów tego, dlaczego sięga po substancje odurzające, bądź dopuszcza się specyficznych zachowań.
Używki, a relacje z otoczeniem
Osoby uzależnione bardzo często tracą dotychczasowe, dobre relacje z otoczeniem. Stopniowo zaczynają odsuwać się zarówno od swoich znajomych, jak i rodziny. Dzieje się w głównej mierze tak, ponieważ osoby takie nie chcą, aby ktoś postronny zauważył ich problem uzależnienia, dlatego w większości przypadków preferują spędzać czas samotnie. W początkowym stadium uzależnienia otoczenie może mieć problem, aby zauważyć taki problem i w odpowiednim momencie zainterweniować.
Regulacja emocji, a proces leczenia uzależnienia
Regulacja emocji ma bardzo duży wpływ na wyjście z nałogu. Otóż mianem tym określa się nic innego, jak proces radzenia sobie w odpowiedni sposób z emocjami, jak również zarządzania nimi. Regulacja emocji jest potrzebna każdemu człowiekowi, aby w prawidłowy sposób móc funkcjonować w społeczeństwie. Dzięki wypracowaniu takiego procesu jesteśmy w stanie zmniejszać odczucie dyskomfortu, a także zarządzać w odpowiedni sposób swoimi negatywnymi emocjami. Za pomocą regulacji emocji, jesteśmy w stanie o wiele łatwiej radzić sobie z nagłymi zmianami zachodzącymi w naszym życiu.