Rehabilitacja ambulatoryjna co to znaczy?

Rehabilitacja ambulatoryjna co to znaczy? Jeśli wracasz do zdrowia po chorobie, operacji lub urazie, możesz potrzebować rehabilitacji ambulatoryjnej. Oznacza to, że po opuszczeniu szpitala lub kliniki będziesz poddawany jednej lub kilku terapiom. Pacjent może udać się do ośrodka rehabilitacji ambulatoryjnej. W niektórych przypadkach leczenie może odbywać się w domu pacjenta. Celem leczenia jest pomoc w wyzdrowieniu i powrocie do codziennych czynności. Bardzo dobry fizjoterapeuta to klucz do sukcesu. Proces rehabilitacji jest długotrwały i żmudny, ale cierpliwość przynosi oczekiwane efekty.

Rekonwalescencja

W ramach rekonwalescencji pacjent może być najpierw leczony w szpitalu. Następnie może przejść do leczenia ambulatoryjnego. W zależności od rodzaju i rozległości urazu, leczenie będzie prowadzone przez fizykoterapeutów. Pomogą Ci oni odzyskać kontrolę i sprawność mięśni. Możesz również skorzystać z pomocy logopedy. Dobry rehabilitant pomoże Ci nauczyć się, jak ponownie wykonywać codzienne czynności. W zależności od sytuacji, pacjent może potrzebować pomocy innych specjalistów. Fizjolog może pomóc w zaplanowaniu i ocenie rehabilitacji. Fizjolog jest pracownikiem służby zdrowia, który jest ekspertem w dziedzinie rehabilitacji.

Rehabilitacja ambulatoryjna jest często potrzebna w przypadku poważnych chorób, takich jak zawał serca, udar mózgu lub rak. W takich przypadkach leczenie zazwyczaj rozpoczyna się w szpitalu. Gdy zaczniesz wracać do zdrowia, prawdopodobnie przejdziesz do programu terapii zajęciowej i fizycznej. Można również wykonywać nadzorowane ćwiczenia aerobowe w domu kilka razy w tygodniu. Niektóre schorzenia, takie jak udar mózgu, mogą wymagać kombinacji programów rehabilitacyjnych. Na przykład, możesz potrzebować patologa mowy, który pomoże Ci nauczyć się ponownie mówić. Potrzebny może być także terapeuta fizyczny lub zajęciowy, który pomoże Ci nauczyć się chodzić i wykonywać codzienne czynności.

Porady ambulatoryjne

Rehabilitacja ambulatoryjna co to znaczy?
Rehabilitacja ambulatoryjna co to znaczy?

Jeśli pacjent leczy się z uzależnienia, przed powrotem do domu może skorzystać z poradnictwa w ośrodku. Następnie będziesz nadal korzystać z porad ambulatoryjnych i/lub otrzymywać leki. Uzależnienie od narkotyków i ich nadużywanie są powszechnymi chorobami. Uzyskanie pomocy jest pierwszym krokiem do odzyskania kontroli nad swoim życiem. Wiele problemów ze zdrowiem psychicznym może być leczonych na odwyku. Należą do nich depresja i zaburzenia odżywiania. Ten rodzaj odwyku jest dostarczany przez psychologów, psychiatrów lub doradców. Na przykład, terapeuta może pomóc Ci znaleźć przyczynę depresji. Następnie on lub ona może pomóc Ci zidentyfikować i zmienić negatywne wzorce myślenia. Może to pomóc w odzyskaniu poczucia witalności i radości życia. W wielu przypadkach osoby przechodzące terapię ambulatoryjną doświadczyły poważnego wypadku, choroby lub innego kryzysu, który wywrócił ich życie do góry nogami. Znalezienie sposobu na dostosowanie się po pobycie w szpitalu do życia w wolnym świecie może być przytłaczające i stresujące. Rehabilitacja prywatna pomaga w leczeniu wszelkiego rodzaju uzależnień.

Ważne jest, aby mieć zaufanych terapeutów, którzy pomogą Ci przejść przez każdy aspekt rehabilitacji – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Często potrzebny jest także jeden lub więcej opiekunów, którzy pomogą Ci przejść z opieki stacjonarnej do ambulatoryjnej. Będą oni pomagać Ci przez cały okres powrotu do zdrowia. Większy nacisk na profilaktykę oraz starzejąca się populacja potrzebująca terapii fizycznej, zajęciowej i logopedycznej doprowadziły do szybkiego rozwoju usług rehabilitacyjnych. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu, usługi terapeutyczne oferowane są obecnie w różnych formach opieki pooperacyjnej. Dwie z tych opcji, terapia odwykowa w szpitalu oraz ambulatoryjne kliniki terapeutyczne, należą do najbardziej popularnych.

Zobacz również:

 

Rehabilitacja

Rehabilitacja medyczna jest zwykle zarezerwowany dla osób o bardziej złożonych potrzebach rehabilitacyjnych, np. po poważnych urazach lub udarach, gdzie wymagana jest bardziej intensywna terapia prowadzona przez zespół multidyscyplinarny. Ludzie zazwyczaj otrzymują terapię stacjonarną w zakładzie opieki lub w zakładzie rehabilitacji stacjonarnej po pobycie w szpitalu z powodu zdarzenia zdrowotnego i muszą przebywać w środowisku, w którym otrzymują wykwalifikowaną opiekę pielęgniarską i pielęgnacyjną, zanim będą mogli wrócić do domu.

Kliniki ambulatoryjne są idealne dla pacjentów, którzy chcą poprawić swoją codzienną mobilność i jakość życia – ale są na tyle niezależni, że mogą korzystać z tych usług mieszkając w domu lub w swojej społeczności. Terapia zazwyczaj koncentruje się na pomocy pacjentom w przywróceniu funkcji po urazie, aby mogli oni powrócić do normalnej aktywności. Kliniki mogą również oferować inne rodzaje usług, takie jak rehabilitacja przed lub po operacji, biofeedback, terapia wodna i inne. Kliniki są również dobrym rozwiązaniem dla usług, które nie są oferowane w społeczności lub systemu szkolnego, takich jak głos lub terapii mowy dla dzieci z opóźnieniami w rozwoju. Rehabilitacja domowa jest równie skuteczna jak ta w ośrodku.