Jak wybrać dobrą drukarnię?

Jak wybrać dobrą drukarnię? Wiedza o tym, czego oczekiwać od swojej drukarni, jest istotnym aspektem ułatwiającym wybór firmy, z którą będziesz współpracować na dłuższą metę. Najważniejszym pytaniem, na które należy odpowiedzieć na początku, jest np. rodzaj tworzonego materiału. Inaczej przygotowuje się ulotki, katalogi czy broszury niż reklamy billboardowe czy plakaty.

Druk offsetowy i cyfrowy – jaka jest różnica?

Głównym czynnikiem odróżniającym druk cyfrowy od offsetu jest metoda druku. Pierwszy wariant pozwala drukować bezpośrednio z danego pliku bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z jego przygotowaniem. Chodzi tu głównie o naświetlenie papieru lub przełączenie maszyny, w przypadku innych form druku drukarnia potrzebuje więcej czasu. Warto w tym miejscu zauważyć, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zaawansowane technicznie mogą być urządzenia w domu na co dzień. Druk cyfrowy jest możliwy przy użyciu klasycznych drukarek, które zwykle można znaleźć w domowym biurze. Technologia, na której opiera się ten rodzaj druku, to technologia laserowa. Podczas drukowania tą metodą światło lasera pada na kasetę z tonerem dokładnie tam, gdzie przyklejają się cząsteczki tonera. To właśnie te cząstki przenoszone są na papier, gdzie są nakładane przez stapianie w końcowych etapach drukowania.

Druk offsetowy jest znacznie bardziej skomplikowany, dlatego warto powierzyć go profesjonalnej drukarni. W tej technice wykorzystuje się blachy pokryte specjalnymi cylindrami, które nakładają farbę na papier lub inne materiały. Wdrożenie druku offsetowego wymaga większej wiedzy i umiejętności wykonawcy. Dlatego wybór odpowiedniej drukarni jest tak ważny, gdy trzeba przygotować nieco bardziej skomplikowane i trwałe wydruki na materiałach.

Polecamy poznać:

Zalety i wady druku offsetowego i cyfrowego

Obie formy druku realizowane są w profesjonalnych drukarniach. W zależności od potrzeb i rodzaju realizowanego zamówienia specjaliści z fabryki zapewnią druk offsetowy lub cyfrowy. Jakie są zalety tych dwóch technik?

Głównymi cechami druku cyfrowego jest szybka realizacja i niski koszt gotowego do druku w przypadku małych partii. Jak każda metoda, ta metoda ma pewne wady. Do najważniejszych należą ograniczone rozwiązania materiałowe i mała możliwość ingerencji w efekt końcowy. Mamy na myśli takie zabiegi, jak filmowanie, malowanie lub gięcie, ponieważ te czynności mogą zakłócić wypłatę.
W przypadku druku offsetowego klienci mogą korzystać z szerszej gamy materiałów do wykonywania zadań. Jednocześnie druk cyfrowy nie zapewnia takiej samej jakości wyników, jak alternatywy druku offsetowego. Wadami tej techniki są jednak znacznie wyższe koszty produkcji, dłuższy czas trwania procesu oraz związek między jakością zastosowanych maszyn a trwałością efektu końcowego. Z tego powodu, chcąc wdrożyć wysokonakładowy druk offsetowy, ważny jest wybór odpowiedniej drukarki i posiadanie wysokiej jakości narzędzi.

Drukarki specjalistyczne

Jak wybrać dobrą drukarnię?
Jak wybrać dobrą drukarnię?

Dobra drukarnia to przede wszystkim drukarnia o określonej specjalizacji. Chociaż druk cyfrowy jest bardzo powszechną technologią, nie każda fabryka z niego korzysta. Chcąc wyprodukować dobrej jakości materiały drukowane, warto udać się do drukarni, która specjalizuje się w druku offsetowym. Pierwszym aspektem, którym kierujemy się przy wyborze drukarni, jest specyfika konkretnego zlecenia. Osoby i firmy, którym nie zależy na jakości druku, powinny zwrócić uwagę na to, gdzie dostępny jest profesjonalny druk cyfrowy. Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz wyprodukować wysokiej jakości materiały reklamowe, takie jak plakaty wielkoformatowe, ulotki, broszury czy personalizowane foldery, warto poszukać drukarni offsetowej.

Kolejnym ważnym aspektem jest profesjonalizm pracowników danego zakładu. Dobry ekspert wie, że odpowiedni format dostarczanych dokumentów ma znaczenie dla jakości efektu końcowego. Personel zapewni klientom najlepsze rozwiązania, umożliwiające uzyskanie wysokiej jakości zdjęć na każdym rodzaju materiału.

Dla większości osób poszukujących drukarni do stałej współpracy ważna jest również cena spersonalizowanej usługi. Należy tutaj pamiętać, że za usługę premium trzeba zapłacić. Dlatego nie warto decydować się na zbyt niskie stawki dla danej drukarni. W przypadku dłuższej współpracy profesjonalne drukarnie zaproponują możliwość uzyskania rabatów na realizację indywidualnych zamówień. Warto więc zastanowić się nad tym, szukając drukarni, z którą chcesz zbudować długotrwałą relację.