Jaka gotowa gładź szpachlowa?

Jaka gotowa gładź szpachlowa? Gładź szpachlowa jest obecnie niezbędnym i szeroko stosowanym materiałem budowlanym do prac wykończeniowych. Jednakże, aby uzyskać pożądany efekt nieskazitelnie gładkich ścian niezbędny jest właściwy dobór mieszanki. Jaką gotową gładź szpachlową wybrać do konkretnych prac i powierzchni. O czym wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Gładź szpachlowa – co to jest i do czego jest przydatna?

Gładź szpachlowa jest obecnie materiałem budowlanym z kategorii podstawowych. Gładzi szpachlowych jest klika rodzajów, ale cel jej zastosowania jest jeden – uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, która może być następnie np. bez problemów pomalowana. Gładź szpachlowa jest mieszanką stworzoną najczęściej na bazie naturalnego albo syntetycznego gipsu. Dla stworzenia możliwości idealnego dopracowania powierzchni dodaje się również do niej inne składniki mineralne oraz plastyfikatory i ważne substancje opóźniające wiązanie gipsu. Te ostatnie umożliwiają precyzję przy wygładzaniu powierzchni.

Gładzie szpachlowe są nowoczesną alternatywą dla stosowanych dawniej chropowatych tynków. Należy jednak nakładać na powierzchnie zalecaną liczbę warstw oraz zeszlifowywać nierówności. Tylko wówczas uzyskujemy równą i gładką powłokę. Gładź jest bazą idealną tak dla farb, jak i dla tapet, a nawet tynków strukturalnych. Co więcej, zastosowanie gładzi szpachlowej nie ogranicza się jedynie do wszelkiego rodzaju pomieszczeń. Istnieją mieszanki, za pomocą których można z powodzeniem stworzyć eleganckie wykończenie elewacji budynku. Potem już tylko odpowiednia farba na dach i idealny efekt gotowy. Ponadto istnieją również preparaty, umożliwiające w estetyczny sposób spoinowanie płyt g-k. Po nałożeniu farby miejsca takich łączeń będą całkowicie ukryte.

Odpowiednia gładź szpachlowa – na co zwracamy uwagę?

Jaka gotowa gładź szpachlowa?
Jaka gotowa gładź szpachlowa?

Jeżeli sugerować się zagadnieniem – jaka jest najlepsza gładź szpachlowa, to zawsze spotkamy się z podziałem wśród użytkowników. Wybór mieszanki, którą zamierzamy pracować powinien opierać się raczej o wskazania technologiczne i warunki, w jakich przyjdzie gładź nakładać. Aby uzyskać pewność co do przydatności danej mieszanki, należy przed zakupem zapoznać się z jej składem. Nie chodzi przy tym o analizowanie każdej substancji, którą wymieniono na opakowaniu, ponieważ i tak większości z nich nie znamy, a podawanie tego składu na etykietach jest jedynie wymogiem handlowym. Chodzi o to, aby zwrócić uwagę na to, czy oprócz zasadniczego składu, czyli gipsu, nie występują w niej dodatki cementu, wapna albo polimerów. Ma to spore znaczenie, ponieważ trzeba również nierzadko wybrać przed położeniem gładzi grunt podtynkowy. Wiedza o składzie gładzi szpachlowej jest tu o tyle istotna, że pozostałe substancje modyfikują właściwości mieszanek, wpływając na ich funkcjonalność.

Często producent chemii budowlanej dodaje informacje konkretne, dotyczące przeznaczenia danej mieszanki do kuchni lub do łazienki albo do zastosowań zewnętrznych. Bywa jednak, że przeznaczenie produktu trzeba określić samodzielnie lub popytać sprzedawców, czy użytkowników. Tylko wiedza pomoże dobrać właściwą mieszankę do konkretnych prac. Dzięki wapnu ściana oddycha i nie pojawia się na niej pleśń oraz grzyby. Polimery do tego stopnia uelastyczniają powłokę, że na ścianie nie pojawiają się pęknięcia nawet przy usytuowaniu domu w pobliżu ruchliwej ulicy. Dodatek cementu z kolei podnosi trwałość mieszanki i jej odporność na czynniki atmosferyczne. Warto również zwrócić uwagę na to, czy gips jest syntetykiem, czy jest naturalny. Syntetyk szybciej schnie i jest znacznie trwalszy, ale za to gips naturalny jest jaśniejszy, a dłuższe schnięcie pozwala na lepsze dopracowanie ostatecznej powłoki. Grunt malarski natomiast będzie do obu powierzchni przylegał znakomicie.

Jak wybierać gotowe gładzie szpachlowe?

Do prac wykończeniowych coraz częściej wybierane są gotowe do użycia mieszanki. Gładź gipsowa gotowa jest wygodna w użyciu, gdyż ma gotową konsystencję i trzeba ją tylko wymieszać przed nałożeniem. Jeżeli mamy do rozprowadzenia gładź na dużej powierzchni, a brakuje nam wprawy i czasu do przygotowywania mieszanek z masy suchej, warto kupić gotową gładź akrylową w pojemniku 20 kg. Pozwala na łatwe rozprowadzanie i uzyskanie idealnej powierzchni pod malowanie lub tapetowanie. Gotowe gładzie w pojemnikach  5 kg nadają się natomiast doskonale przy niewielkich remontach, podczas montażu urządzeń sanitarnych i na jedną ściankę. Gotowe gładzie w saszetkach z kolei, o zawartości 750 ml są idealne do zastosowania przy dokonywaniu napraw i pęknięć ścian.

Podsumowując

Wiele wariantów gładzi szpachlowych dostępnych w zróżnicowanych pojemnościach pozwalają na idealny dobór odpowiedniej mieszanki do konkretnych prac. Warto tutaj jeszcze na coś zwrócić uwagę, a mianowicie na bezpyłowe wersje gładzi szpachlowej. Taki produkt umożliwia pracę na mokro, szlifowanie nie powoduje więc wydzielania dużej i uciążliwej ilości zanieczyszczeń. Jest to produkt polecany wszystkim, ale w wypadku astmatyków lub alergików jest polecany szczególnie. Poza pyleniem praca z gładzią szpachlową natomiast jest całkowicie bezpieczna.