Mediator sądowy: czym się zajmuje?

Mediator sądowy: czym się zajmuje? Marzy Ci się praca w tym zawodzie? Nawet tylko od czasu do czasu? Czy każdy może pracować w takiej roli, jak mediator sądowy? Niestety, jest wiele wymagań, które należy spełnić. Kiedy zaś konkretnie pomaga mediator sądowy? Jak wygląda jego praca w czasie rozwiązywania rozmaitych sporów? Warto dodać, że jest to nie tylko swego rodzaju „misja”, ale także możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy.

Mediator sądowy: czy każdy może nim zostać?

Niestety, nie ma takiej możliwości. Np. mediatorem sądowym nie będzie osoba, która w tym momencie pracuje w roli sędziego. Mógłby tutaj zachodzić pewien konflikt interesów. Jeśli jednak sprawa dotyczy sędziów będących w stanie spoczynku, to na tej płaszczyźnie nie ma już żadnych przeciwwskazań.

Jakie jeszcze formalności należy spełnić? Musisz pobrać odpowiednie wnioski (w tym prośbę o wpis na listę stałych mediatorów), a potem je wypełnić. Ostatnim krokiem jest wysłanie dokumentów i oczekiwanie na decyzję. W gronie niezbędnych oświadczeń są zaś papiery m.in. potwierdzające to, że masz pełną zdolność do czynności prawnych. Na szczęście można ją nabyć z chwilą uzyskania pełnoletności. Taka czy siak minimalny wiek osoby ubiegającej się o to stanowisko to 26 lat (to też trzeba potwierdzić).

O czym jeszcze nie możesz zapominać? Należy potwierdzić to, że korzystasz z pełni praw publicznych. Istotne są również znajomość języka polskiego oraz ewentualne kwalifikacje w ramach tego zagadnienia. Jak zatem masz np. ukończone kursy w tym temacie, to dołącz skany do głównego wniosku. Ponadto dla osób rozpatrujących Twoje dokumenty liczy się, byś nie miał żadnych kłopotów z prawem (chodzi np. o brak podejrzeń lub oskarżeń pod kątem przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego lub skarbowych).

Mediator sądowy pomaga w rozwiązywaniu rozmaitych konfliktów

Chodzi m.in. o sprawy dotyczące rozwodów https://gutowski-mediator.pl/mediacje-rozwodowe/. Załóżmy, że obie strony chcą spróbować jeszcze w ten sposób się jakoś pogodzić. Nierzadko mediacja to opcja pozwalająca na zażegnanie rozmaitych konfliktów. Dzięki temu formalne rozstanie nie jest potem konieczne. Niekiedy jednak obie strony wiedzą, że nie ma szans na dalsze bycie ze sobą razem. W tym przypadku mediator sądowy pomaga ustalić warunki rozstania. M.in. w aspekcie opieki nad dzieciakami.

Wbrew temu, co niektórzy mogą myśleć na ten temat, mediator sądowy może okazać się także bardzo pomocny w czasie rozwiązywania konfliktów związanych z alimentami. Ogólnie ten fachowiec zajmuje się też sprawami finansowymi i mieszkaniowymi. Dodatkowo pomaga firmom, a także osobom fizycznym w czasie rozmaitych sytuacji (dotyczących np. pieniędzy). Należy dodać, że mediator sądowy działa tylko wtedy, kiedy obie strony sporu tego chcą. Nikt zatem tutaj nie jest do niczego przymuszany. Fakt, czasami sądy okręgowe proponują przeprowadzenie mediacji. Pracownicy tej instytucji namawiają do skorzystania z tej opcji, jeśli widzą, że jest jakaś szansa na porozumienie. Nie ma jednak tak, że np. sąd okręgowy postawi obie strony sporu małżeńskiego przed faktem dokonanym.

Na czym polega profesjonalne rozwiązywanie sporów z udziałem mediatora sądowego?

Mediator sądowy: czym się zajmuje?
Mediator sądowy: czym się zajmuje?

Początkowo mediator sądowy dzwoni do obu stron. Ustalane są szczegóły dotyczące daty, godziny i miejsca spotkania. Fachowiec od tej branży powinien dokładnie przedstawić to, jak wygląda mediacja sądowa w praktyce. Dobrze byłoby jeszcze raz uzyskać zgodę obu stron na takie praktyki. Tak samo, jak poinformować, że w każdej chwili można zrezygnować z przeprowadzanych mediacji sądowych. Mediator sądowy wysłuchuje, co jest przedmiotem konfliktu. Każda ze stron może przedstawić swoje argumenty, że to właśnie ona ma rację.

Mediacje sądowe są przeprowadzane wspólnie lub osobno (chodzi np. o spotkanie samego mediatora i jednej ze stron zamieszanych w konflikt). Fachowcy stosują tutaj rozmaite metody. Nierzadko jest tak, że jedna strona sporu nie chce powiedzieć przy drugiej, co jest dla niej najgorsze w drugiej osobie itp. Kluczowa – w czasie każdej mediacji sądowej – jest rozmowa. Eksperci powinni stworzyć takie warunki, aby obie strony mogły się ze sobą dogadać. Mediator sądowy jest bezstronny. Nie może zatem opowiadać się po stronie np. zdradzonej żony, czy męża itp. Co ważne, mediacja sądowa jest poufna. Mediator nie może zatem przekazywać tego, co usłyszał w trakcie tych spotkań, osobom trzecim.

Ile trwa mediacja sądowa? Zazwyczaj jest to kilka spotkań. Odbywają się w odstępach, które wynoszą przeważnie parę tygodni. Ogólny czas trwania mediacji sądowej nie powinien przekraczać kilku miesięcy. Chyba że obie strony wspólnie będą o to wnioskować.

Ile może zarobić mediator sądowy?

W przypadku spraw majątkowych, kiedy można ustalić wartość przedmiotu sporu, zapłata mediatora to 1% od tej wartości. Co ważne, fachowiec nie może jednak zarobić za podejmowane przez siebie działania mniej niż 150 PLN. Górne „widełki” to natomiast 2000 PLN. Jeśli chodzi o sprawy majątkowe, w których nie można określić wartości przedmiotu sporu (oraz sprawy typu niemajątkowego) mediator otrzymuje za swoją pracę 150 PLN (ta kwota dotyczy pierwszego spotkania). Przy każdej kolejnej próbie mediacji fachowiec dostaje zaś 100 PLN.

Konrad Gutowski mediator
ul. Wyszyńskiego 14
70-200 Szczecin
695 319 011
www.gutowski-mediator.pl
Klimkowski kancelaria prawna
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
42 208 88 42
www.klimkowski-kancelaria.pl