Nadruki na koszulki – jakie techniki wykorzystuje się do ich tworzenia?

Nadruki na koszulki – jakie techniki wykorzystuje się do ich tworzenia? Odzież z nadrukiem wykorzystywana jest w wielu branżach. Koszulki z logo firm to popularny element kampanii marketingowych. Różnego rodzaju nadruki umieszczane są również na strojach sportowców. Ubrania z grafikami można tworzyć za pomocą kilku technik. Każda z nich różni się zarówno sposobem umieszczania motywów na tkaninach, jak i właściwościami gotowych produktów. Zapoznanie się z informacjami na ich temat może pomóc w odnalezieniu najbardziej korzystnych dla siebie rozwiązań. Jakie są techniki tworzenia nadruków i na którą warto się zdecydować?

Jak tworzy się nadruki na koszulkach?

Wśród metod umieszczania grafik na tkaninach pojawiają się trzy wyjątkowo popularne sposoby. Wszystkie z nich umożliwiają uzyskanie zadowalających efektów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Poszczególne rodzaje mogą być jednak lepiej dostosowane do określonych tkanin lub elementów odzieży. Co warto wiedzieć na ten temat?

Technika sitodruku

W przypadku tej metody, specjalne farby zostają przepuszczone przez matrycę z siatką o cienkich oczkach. Na tej ostatniej umieszczany jest projekt, który zasłania poszczególne części. Przez odsłonięte fragmenty, farby przedostają się na powierzchnię materiału. Sitodruk umożliwia tworzenie szczegółowych obrazów. Często wykorzystuje się go w przypadku tkanin bawełnianych. To korzystne rozwiązanie dla osób chcących przygotować koszulki firmowe z logo. Metoda ta jest wyjątkowo ceniona jako sposób na tworzenie dużej ilości odzieży z nadrukami.

Flex, czyli kolorowe folie

Osoby stosujące tę metodę, wykorzystują zwykle ploter tnący i specjalną prasę termotransferową. Przy tworzeniu bardzo szczegółowych grafik czasem używa się również lasera do wycinania wzorów. Wycięte elementy folii umieszczane są na powierzchni tkaniny i wprasowywane w wysokich temperaturach. Odpowiednio wykonane nadruki flex są bardzo trwałe. Zaletą tej metody jest możliwość umieszczenia grafik na różnych elementach odzieży. Stosuje się ją również w przypadku czapek i elementów o nietypowych kształtach. Zainteresowane osoby mają do wyboru wiele różnorodnych rodzajów folii. Pojawiają się tu egzemplarze brokatowe, hologramowe i przypominające w dotyku plusz. Odzież z własnym nadrukiem wykonanym techniką flex może okazać się trafionym pomysłem na prezent.

Tworzenie nadruków metodą sublimacji

Sublimacja to również popularna metoda o wszechstronnym zastosowaniu. W jej przypadku wzory umieszczane są na specjalnym papierze sublimacyjnym. Zadrukowuje się go tuszami, które następnie wnikają w głąb tkaniny pod wpływem wysokich temperatur. W celu zabarwienia materiału również wykorzystuje się prasę termotransferową. Warto wiedzieć, że najbardziej korzystne efekty daje sublimacja na poliestrze. Warto więc decydować się na tę metodę w przypadku materiałów wykonanych w dużym stopniu z tworzyw sztucznych. Ze względu na to oraz wyjątkową trwałość efektów, sublimacja to jedna z najbardziej korzystnych opcji w przypadku strojów sportowych.

Zastosowanie odzieży z nadrukami

Nadruki na koszulki - jakie techniki wykorzystuje się do ich tworzenia?
Nadruki na koszulki – jakie techniki wykorzystuje się do ich tworzenia?

Najbardziej popularnym zastosowaniem dla powyższych metod jest tworzenie nadruków na koszulki sportowe. Umieszczenie na ubraniu określonych informacji jest istotne zarówno w przypadku profesjonalnych sportowców, jak i szkolnych drużyn. Dzięki innowacyjności metod nadrukowywania grafik na odzież, możliwe jest przygotowanie różnych części strojów z hasłami lub symbolami. Po sportowe koszulki często sięgają również osoby poszukujące podarunków dla bliskich. Na ubraniach mogą pojawiać się dowolne wzory. Również zabawne obrazki lub ważne sentencje. Tego typu odzież sprawdza się doskonale w roli gadżetów reklamowych. Wiele firm wykorzystuje koszulki lub materiałowe torby w kampaniach marketingowych. Designy zaplanowane w przemyślany sposób z pewnością okażą się efektywnym działaniem promocyjnym.

Na co warto zwrócić uwagę?

Zarówno druk sublimacyjny na tkaninach, jak i nadruki tworzone pozostałymi metodami powinny charakteryzować się określonymi cechami. Niezależnie od przeznaczenia odzieży, ważna jest trwałość umieszczonych na materiale designów. Sportowcy stawiają czoła zmiennym warunkom pogodowym. Stroje treningowe wymagają z kolei częstego prania. Należy więc zwrócić uwagę na to, aby nadruki posiadały wysoką jakość i odporność na zniszczenia. Jest to wyjątkowo ważne również w przypadku gadżetów reklamowych. Celem kampanii jest bowiem wytworzenie u potencjalnych klientów pozytywnych skojarzeń z marką. Nie będzie to możliwe, jeśli odzież zniszczy się po kilku praniach. Warto więc decydować się na wysokiej jakości barwniki lub folie. Aby mieć pewność, że efekt będzie zadowalający, warto zlecić stworzenie wzorów profesjonalnej firmie. Do odpowiedniego przeprowadzenia procesu konieczne jest bowiem wykorzystanie właściwych urządzeń.

Planując nabyć koszulki z własnymi nadrukami, odnaleźć można wiele sposobów na ich wykonanie. Warto zdecydować się na metodę, której efekty będą możliwie najbardziej odpowiadały zapotrzebowaniu. Odzież z nadrukami to wyjątkowo modne i praktyczne akcesoria.