Skrytki depozytowe – czym są i kiedy po nie sięgnąć? Na co zwracać uwagę?

Będąc w posiadaniu wszelkiego rodzaju kosztowności nieroztropnym może się okazać ich trzymanie w przysłowiowej skarpecie. Nieroztropnym, a raczej nie do końca bezpiecznym. Znacznie lepiej byłoby je przenieść w miejsce, w którym nie byłyby podatne na kradzież, zniszczenie czy zgubienie. Takim miejscem mogą być skrytki depozytowe. Czym tak właściwie są, czemu służą i w jaki sposób działają? Wszystko, co trzeba wiedzieć na ich temat zostanie opisane w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym są i do czego służą skrytki depozytowe?

Skrytki depozytowe to fizyczne pojemniki, w których można przechowywać różnego rodzaju przedmioty. Praktycznie mowa tutaj o wszystkim tym, co byłoby się w stanie w nich zmieścić, a co jest dla kogoś coś warte. Dostęp do nich oferują firmy zewnętrzne, które też przechowują je w swoich własnych skarbcach. Dostęp do nich jest limitowany do właścicieli skrytek i osób przez nich wskazanych, a całe skarbce są monitorowane i chronione przez ochroniarza w sposób całodobowy. Skrytki depozytowe są więc jedną z najbezpieczniejszych metod przechowywania kosztowności. Chcąc się do nich dostać, włamywacz musiałby przebyć bardzo długą drogę – jest to zresztą praktycznie niewykonalne. Co zazwyczaj przechowuje się w skrytkach depozytowych? Przede wszystkim:

  • “czystą” gotówkę;
  • biżuterię i kamienie szlachetne;
  • akty notarialne, papiery wartościowe i innego rodzaju ważne dokumenty;
  • zapasowe kluczyki od domu czy samochodu;
  • dzieła sztuki.

Choć większość firm wynajmujących skrytki depozytowe nie sprawdza zawartości, która do nich trafia (jest to prywatna sprawa osoby wynajmującej je), żadna nie zezwala na przechowywanie w nich broni, narkotyków, materiałów radioaktywnych oraz wybuchowych i innego rodzaju przedmiotów zabronionych przez prawo. Przy wykryciu takowych należy liczyć się z konsekwencjami, jedną z których jest rozwiązanie umowy. Ze skrytek depozytowych mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Sam ich wynajem jest banalnie prosty, a przez całą procedurę da się przejść w zaledwie kilkanaście minut.

Warto wiedzieć: poza firmami prywatnymi usługę wynajmowania skrytek depozytowych oferują również polskie banki. Każdy z nich dysponuje jednak bardzo ograniczoną ich ilością, w związku z czym u zdecydowanej większości skończyły się już wolne miejsca. Dlatego też tak popularne stało się ich wynajmowanie od firm niezależnych od banków.

Co liczy się najbardziej przy wynajmowaniu skrytek depozytowych?

Skrytki depozytowe - czym są i kiedy po nie sięgnąć? Na co zwracać uwagę?Wynajmując skrytkę depozytową niebezpodstawnie liczy się na najwyższy poziom zapewnianego przez nią bezpieczeństwa. Taki gwarantowany nie tylko słownie, ale i faktycznie. Właśnie dlatego pierwszą rzeczą, na którą należy zwracać przy tym uwagę jest ubezpieczenie. Firma wynajmująca skrytkę powinna dawać kilka jego opcji, zależnych od kwoty tegoż ubezpieczenia oraz tego, czy zamierza się ujawnić zawartość tejże skrytki. Ważnym kryterium przy wyborze firmy wynajmującej skrytki jest jej cennik. Oczywistym jest, że koszt całej usługi będzie wyższy w przypadku firm bardziej inwestujących w systemy zabezpieczeń, oferujących wysoki standard na każdym etapie jej świadczenia. Zawsze jednak należy patrzeć na to chłodnym okiem, a przede wszystkim porównywać. Zwłaszcza, że w samej Warszawie firm tego typu jest co najmniej kilka.

Ubezpieczenie i koszt to jednak nie wszystko. Wynajmując skrytkę depozytową powinno się zwrócić uwagę również na… nią samą. Skrytki występują bowiem w wielu rożnych wariantach. Podstawową cechą, która wyróżnia każdy z nich jest wielkość. Ta powinna być adekwatna do gabarytów przedmiotu lub przedmiotów, które w takiej skrytce zamierza się przechowywać (zawsze warto wziąć o rozmiar większą niż potrzeba – to rozwiązanie bardziej przyszłościowe).

Przy wynajmowaniu skrytki depozytowej liczy się również sama firma, z której usług się korzysta. Ważne jest, żeby była ona doświadczona na rynku, ale też cieszyła się pozytywnymi opiniami ze strony klientów. Liczy się także sama lokalizacja skrytek. Mieszkając w Warszawie naturalnym jest, że będzie się celowało właśnie w firmy z tegoż miasta. Jeśli jednak liczy się posiadanie stałego dostępu do skrytki i planuje się sięgać po nią dość często, warto upewnić się, że zostanie ona ulokowana w dogodnym miejscu. Takim, do którego dotarcie nie będzie kłopotliwe

Podsumowanie

Skrytki depozytowe stanowią świetną opcję dla osób, które chcą zabezpieczyć dorobek swojego życia w sposób pewny i godny zaufania. Dzięki nim mogą one spać spokojnie – bez obawy o to, że zostanie on skradziony, zagubiony lub w jakiś sposób zniszczony. Wybierając firmę oferującą dostęp do tego typu skrytek warto być wymagającym, a przede wszystkim skupiać się na przedsiębiorstwach działających w mieście zamieszkania lub – po prostu – pobytu. Będąc z Warszawy to właśnie w firmy ze stolicy powinno się celować. Wszystko ze względu na wygodę. To bowiem, że umieszcza się przedmioty w skrytce nie oznacza, że nie będzie się miało do nich dostępu. Wręcz przeciwnie, ten jest całkowicie nielimitowany, choć w każdym przypadku ewidencjonowany.